Rybia łuska, czyli powszechna ichtioza

Ichtioza to nic innego, jak stan, który powoduje rozległe i trwałe grube, suche, „rybie łuski” skóry – wówczas mówimy, że jest to tzw. rybia łuska. Istnieje co najmniej 20 różnych typów ichtioz – niektóre typy są dziedziczone, a inne są nabywane w okresie dorosłości.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nie ma lekarstwa na ichtiozę, ale codzienna pielęgnacja skóry zwykle pozwala utrzymać łagodne i możliwe do opanowania objawy.

Co powoduje ichtiozę?
Większość osób z ichtiozą odziedziczyła konkretny wadliwy gen od jednego ze swoich rodziców. Oznaki i objawy dziedzicznej ichtiozie pojawiają się po urodzeniu lub w ciągu pierwszego roku życia.

Wadliwy gen wpływa na tempo regeneracji skóry – albo zrzucanie starych komórek skóry jest zbyt wolne, albo komórki skóry rozmnażają się znacznie szybciej niż mogą zrzucić stary naskórek. Tak czy inaczej, powoduje to powstawanie szorstkiej, łuszczącej się skóry.

Ichtioza zwykła
Ichtioza zwykła jest najczęstszym rodzajem dziedzicznej ichtiozy, występującym u 1 na 250 osób. Oznaki i objawy obejmują:

 • skóra może wydawać się normalna po urodzeniu,
 • skóra stopniowo staje się sucha, szorstka i łuszcząca się, zwykle przed ukończeniem 1 roku życia,
 • twarz oraz zgięcia łokci i kolan nie są zwykle dotknięte chorobą na kończynach mogą pojawić się drobne, jasnoszare łuski,
 • skóra na dłoniach i podeszwach stóp może mieć więcej linii niż normalnie i być pogrubiona,
  dziecko często ma również egzemę,
 • objawy są często gorsze, gdy jest zimno i sucho, a poprawiają się w ciepłych, wilgotnych warunkach – oznacza to, że mogą być bardziej zauważalne zimą niż latem.

Inne rodzaje ichtioz dziedzicznych
Inne dziedziczne formy ichtioz są bardzo rzadkie i obejmują:

ichtioza związana z układem X – dotyczy tylko mężczyzn i obejmuje ogólne łuszczenie się skóry, szczególnie na kończynach i tułowiu (torsie)
wrodzona erytrodermia ichtiotyczna
ichtioza harlequina – występuje niezwykle rzadko, ale łuszczenie jest ciężkie i wymaga intensywnej opieki po urodzeniu
zespoły, które obejmują ichtiozę – takie jak zespół Nethertona lub zespół Sjögrena-Larssona.

Ludzie z łagodną ichtiozą mają normalną długość życia. Jednak najcięższe typy dziedziczne mogą być zagrożeniem dla życia. Jeśli masz dziedziczną ichtiozę, będziesz miał ją przez całe życie. Nabyta ichtioza może się poprawić, jeśli podstawowa przyczyna zostanie zidentyfikowana i wdrożone zostanie właśnie leczenie.

Mogą Cię również zainteresować:

pielegnacja dla suchej skory z wypryskami

Jaka pielęgnacja dla suchej skóry z wypryskami?

  Skóra trądzikowa najczęściej jest tłusta lub mieszana. Łój wraz z zanieczyszczeniami i fragmentami martwego naskórka zatyka pory, co powoduje rozwój stanu zapalnego. Skóra tłusta i mieszana mają naturalne skłonności do przetłuszczania się, ale odpowiednia pielęgnacja i zdrowy styl życia mogą zminimalizować ten efekt. Skóra tłusta również może być przesuszona, ponieważ odwodnienie dodatkowo stymuluje pracę gruczołów […]

  Czytaj dalej

  Jak dbać o blond włosy?

   Zastanawiasz się, jak dbać o blond włosy, aby bez względu na sytuację zachwycały nienagannym kolorem, witalnością i sprężystością? Kluczem do sukcesu są oczywiście odpowiednio dobrane produkty pielęgnacyjne. Ważne, aby nie były one kwestią przypadku. Niezwykle istotny jest tu dobór produktu odpowiedniego do rodzaju włosów – takie informacje widnieją oczywiście na etykiecie. Jednak w przypadku blond […]

   Czytaj dalej

   Jak wybrać aparat słuchowy?

    Na pierwszy rzut oka odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Trzeba przestudiować charakterystykę oferowanych modeli, przeczytać opinie w internecie, zapytać rodzinę lub przyjaciół o opinię i wybór jest dokonywany. W rzeczywistości jest to nieco bardziej skomplikowane, a szczegóły dotyczące wyboru znajdziesz w poniższym artykule. Na co zwrócić uwagę wybierając aparat słuchowy? Po pierwsze, aparat […]

    Czytaj dalej