Jak wybrać aparat słuchowy?

Na pierwszy rzut oka odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Trzeba przestudiować charakterystykę oferowanych modeli, przeczytać opinie w internecie, zapytać rodzinę lub przyjaciół o opinię i wybór jest dokonywany. W rzeczywistości jest to nieco bardziej skomplikowane, a szczegóły dotyczące wyboru znajdziesz w poniższym artykule.

Na co zwrócić uwagę wybierając aparat słuchowy?

Po pierwsze, aparat słuchowy jest urządzeniem medycznym i należy zawsze pamiętać, że niewłaściwy wybór może być szkodliwy. Na przykład, jeśli osoba ma skłonność do wysokiego ciśnienia krwi, a poziom głośności w aparacie słuchowym jest nieprawidłowo ustawiony (rażąco zawyżony), ciśnienie może wzrosnąć, co może mieć katastrofalne skutki.

Ostatecznego wyboru może więc dokonać tylko użytkownik w porozumieniu z profesjonalistą, który rozważy wszystkie za i przeciw. Badanie słuchu musi być przeprowadzone przez specjalistę, a jego wynikiem jest audiogram – wykres ilustrujący stopień uszkodzenia słuchu w całym zakresie częstotliwości.

Specyfikacja techniczna aparatu słuchowego określa zakres słyszalności, w jakim może być on używany. Zazwyczaj zakres ten jest skorelowany z audiogramem, a protetyk słuchu decyduje, czy wybrane urządzenie może skompensować daną nieprawidłowość.

Po drugie, istnieją przypadki, w których aparat słuchowy nie jest zalecany. Są one bezwzględnie przeciwwskazane, np. w przypadku ostrych i przewlekłych zaburzeń psychicznych lub ciężkich chorób ośrodkowego układu nerwowego. Niektóre stany chorobowe, takie jak ostre zapalenie ucha środkowego, udar mózgu lub zawał serca, mogą również prowadzić do powikłań.

Po trzecie, należy wziąć pod uwagę szereg ważnych cech technicznych. Ważne jest, aby było jasne – w tym artykule nie mówimy o aparatach słuchowych lub podobnych urządzeniach, ponieważ są one potencjalnie niebezpieczne i mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia.

Przetwarzanie dźwięku: analogowe lub cyfrowe

  • Analogowe aparaty słuchowe są nadal popularne w naszym kraju, przede wszystkim ze względu na ich niską cenę. Jednakowo wzmacniają wszystkie dźwięki na wejściu mikrofonu: ciche dźwięki, normalne dźwięki rozmowy i głośne dźwięki. W rezultacie niektóre dźwięki będą niedostatecznie wzmocnione, podczas gdy inne będą nadmiernie wzmocnione, a mowa będzie niezrozumiała.
  • Cyfrowy aparat słuchowy jest w rzeczywistości komputerem, który może zrobić niemal wszystko: dźwięki są przetwarzane w różnych częstotliwościach, głośne dźwięki są tłumione, delikatne dźwięki są wzmacniane, rozmowa jest zawsze prowadzona na komfortowym poziomie, jeśli jest hałas, może być odfiltrowany, itd. Zdecydowanie zalecamy wybór wyłącznie technologii cyfrowej.

Jeden lub więcej kanałów

Dość istotny parametr określający jakość dźwięku. Kanały w aparacie słuchowym to sekcje częstotliwości, z których każda jest poddawana niezależnemu przetwarzaniu sygnału. Odpowiednio, zakres częstotliwości jest podzielony na dwie sekcje w przypadku dwukanałowych aparatów słuchowych, na pięć sekcji w przypadku aparatów pięciokanałowych i tak dalej. Im więcej kanałów ma aparat słuchowy, tym bardziej naturalny jest dźwięk, który słyszy użytkownik. Należy jednak pamiętać, że za naturalność i czystość dźwięku odpowiada również wiele innych parametrów, takich jak system redukcji szumów, obecność lokalizatora itp.

Mogą Cię również zainteresować:

pielegnacja dla suchej skory z wypryskami

Jaka pielęgnacja dla suchej skóry z wypryskami?

    Skóra trądzikowa najczęściej jest tłusta lub mieszana. Łój wraz z zanieczyszczeniami i fragmentami martwego naskórka zatyka pory, co powoduje rozwój stanu zapalnego. Skóra tłusta i mieszana mają naturalne skłonności do przetłuszczania się, ale odpowiednia pielęgnacja i zdrowy styl życia mogą zminimalizować ten efekt. Skóra tłusta również może być przesuszona, ponieważ odwodnienie dodatkowo stymuluje pracę gruczołów […]

    Czytaj dalej

    Rybia łuska, czyli powszechna ichtioza

      Ichtioza to nic innego, jak stan, który powoduje rozległe i trwałe grube, suche, „rybie łuski” skóry – wówczas mówimy, że jest to tzw. rybia łuska. Istnieje co najmniej 20 różnych typów ichtioz – niektóre typy są dziedziczone, a inne są nabywane w okresie dorosłości. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nie ma lekarstwa na ichtiozę, […]

      Czytaj dalej

      Jak dbać o blond włosy?

        Zastanawiasz się, jak dbać o blond włosy, aby bez względu na sytuację zachwycały nienagannym kolorem, witalnością i sprężystością? Kluczem do sukcesu są oczywiście odpowiednio dobrane produkty pielęgnacyjne. Ważne, aby nie były one kwestią przypadku. Niezwykle istotny jest tu dobór produktu odpowiedniego do rodzaju włosów – takie informacje widnieją oczywiście na etykiecie. Jednak w przypadku blond […]

        Czytaj dalej