Hej przygodo – kilka słów o wycieczce w góry

Wycieczka w góry to nie tylko zdobywanie kolejnych szczytów, ale dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, a przy okazji świetnie mobilizacja do aktywności fizycznej. Oczywiście chodzenie po górach jest sporym wysiłkiem dla naszego organizmu, a także sprawdzianem kondycji i ogólnego stanu zdrowia. Na szczęście nawet osoby borykające się z pewnymi dolegliwościami, albo te w podeszłym wieku, nie musza rezygnować z turystyki górskiej.

Górski klimat 

Od lat słyszymy o korzystnym wpływie zmiany klimatu na zdrowie, zwłaszcza jeśli chodzi o poprawę odporności czy łagodzenie stresu i przywrócenie właściwej równowagi psychicznej. Lekarze zalecają zmianę klimatu co najmniej raz w roku, a typowe leczenie klimatyczne zazwyczaj trwa około 2 tygodni, ale nawet weekendowy wyprawy w góry zadziałają na nasz organizm mobilizująco – zalesione, czyste tereny są bogate w tak ważny dla naszego organizmu tlen. Poza tym wycieczki w góry polecane są osobom cierpiącym na:

 • choroby tarczycy
 • nadwagę
 • alergie
 • anemię
 • osobom zestresowanym.

Pobyt w górach odradza się osobom cierpiącym na nadciśnienie, ze względu na spore wahania ciśnienia atmosferycznego, meteoropatom, migrenowcom, oraz osobom mającym problemy z układem sercowo – naczyniowym. 

Moc gór

Na początku pobytu w górach musimy dostosować się do nowych warunków, co prowadzi do pozytywnych zmian w funkcjonowaniu naszego organizmu: 

 • przyśpieszenie oddechu, zwiększona wentylacja płuc
 • podwyższona gęstość kapilarów – poprawa ukrwienia ciała
 • zwiększenie produkcji krwinek czerwonych
 • przyspieszenie przemiany materii. 

Turystyka górska to doskonała aktywność, bez względu na wiek. Wystarczy, ze górskie trasy będziemy przemierzać w swoim tempie, uwzględniając swoje możliwości, w końcu to nie wyścigi. Do dyspozycji mamy łatwe szlaki na których poradzą sobie dzieci, powstają nawet szlaki dla osób niepełnosprawnych. Pamiętajmy o głębokim oddechu i róbmy krótkie przerwy np. na niewielki posiłek. A poza tym cieszmy się nowymi doznaniami dla zdrowia i relaksu. 
Dla głodnych wyzwań dobrym pomysłem jest wycieczka na szczyt szczytów- Everest.

Mogą Cię również zainteresować:

Photograph of happy children

Życzenia na dzień dziecka

  Dzień Dziecka obchodzony każdorazowo 1 czerwca to święto wszystkich najmłodszych. Tego dnia nasze pociechy otrzymują prezenty, życzenia, spędzają ten wyjątkowy czas z innymi dziećmi czy swoimi rodzicami. Warto uatrakcyjnić tego rodzaju święto, by było zapamiętane na długo. Jak tego dokonać, nie tracąc przy tym fortuny? Odpowiedź jest bardzo prosta.  Życzenia na Dzień Dziecka.  Życzenia na […]

  Czytaj dalej
  Snow covered mountain during sunrise

  Góry opawskie, czyli dary matki natury

   Góry Opawskie są pięknym miejscem do spędzania wolnego czasu, atrakcyjnym, z dobrym klimatem oraz ciekawymi trasami wspinaczkowymi. Zamkowa Góra to jedno z najpiękniejszych zakątków. Pokrzywna także ma swój urok, leży u podnóża Gór Opawskich. Zamkowa góra jest obszarem o walorach krajobrazowych, którą obecnie porasta las. Z ruin zamku można zobaczyć szczyty Pieninek. Pokrzywna leży w […]

   Czytaj dalej
   Yellow hvc taxi on road during night

   Nocne powroty do domu

    Powroty do domu, szczególnie te wieczorne, to zawsze niemały problem. Odwieczny dylemat czy możesz sobie pozwolić na kolejną lampkę wina w doborowym towarzystwie czy lepiej być swoim własnym kierowco, potrafi przysporzyć sporych rozterek. Jeśli mieszkasz w mieście z dobrze rozwinięta komunikacją publiczną, a do tego blisko przystanku to…masz szczęście! Gorzej jeśli ulubiony, klub, bar czy […]

    Czytaj dalej