Hej przygodo – kilka słów o wycieczce w góry

Wycieczka w góry to nie tylko zdobywanie kolejnych szczytów, ale dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, a przy okazji świetnie mobilizacja do aktywności fizycznej. Oczywiście chodzenie po górach jest sporym wysiłkiem dla naszego organizmu, a także sprawdzianem kondycji i ogólnego stanu zdrowia. Na szczęście nawet osoby borykające się z pewnymi dolegliwościami, albo te w podeszłym wieku, nie musza rezygnować z turystyki górskiej.

Górski klimat 

Od lat słyszymy o korzystnym wpływie zmiany klimatu na zdrowie, zwłaszcza jeśli chodzi o poprawę odporności czy łagodzenie stresu i przywrócenie właściwej równowagi psychicznej. Lekarze zalecają zmianę klimatu co najmniej raz w roku, a typowe leczenie klimatyczne zazwyczaj trwa około 2 tygodni, ale nawet weekendowy wyprawy w góry zadziałają na nasz organizm mobilizująco – zalesione, czyste tereny są bogate w tak ważny dla naszego organizmu tlen. Poza tym wycieczki w góry polecane są osobom cierpiącym na:

 • choroby tarczycy
 • nadwagę
 • alergie
 • anemię
 • osobom zestresowanym.

Pobyt w górach odradza się osobom cierpiącym na nadciśnienie, ze względu na spore wahania ciśnienia atmosferycznego, meteoropatom, migrenowcom, oraz osobom mającym problemy z układem sercowo – naczyniowym. 

Moc gór

Na początku pobytu w górach musimy dostosować się do nowych warunków, co prowadzi do pozytywnych zmian w funkcjonowaniu naszego organizmu: 

 • przyśpieszenie oddechu, zwiększona wentylacja płuc
 • podwyższona gęstość kapilarów – poprawa ukrwienia ciała
 • zwiększenie produkcji krwinek czerwonych
 • przyspieszenie przemiany materii. 

Turystyka górska to doskonała aktywność, bez względu na wiek. Wystarczy, ze górskie trasy będziemy przemierzać w swoim tempie, uwzględniając swoje możliwości, w końcu to nie wyścigi. Do dyspozycji mamy łatwe szlaki na których poradzą sobie dzieci, powstają nawet szlaki dla osób niepełnosprawnych. Pamiętajmy o głębokim oddechu i róbmy krótkie przerwy np. na niewielki posiłek. A poza tym cieszmy się nowymi doznaniami dla zdrowia i relaksu. 
Dla głodnych wyzwań dobrym pomysłem jest wycieczka na szczyt szczytów- Everest.

Mogą Cię również zainteresować:

Co to jest – kredyt?

  Kredyt to słowo, które wywodzi się od łacińskiego „credere”, co oznacza ufać, wierzyć. Obecnie słowo to używane jest także w odniesieniu do umową pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, w którym bank zobowiązuje się przekazać środki kredytobiorcy. Ten z kolei zobowiązany jest wykorzystać je na ściśle określone cele.

  Czytaj dalej

  OZE a ekologia – czy odnawialne źródła energii są ekologiczne?

   OZE to nic innego jak odnawialne źródła energii elektrycznej. Są to takie źródła, których zasoby, mimo wykorzystania, samoistnie się odnawiają. Do odnawialnych źródeł energii zalicza się: energię wiatrową, promieniowanie słoneczne, energię wodną, biomasę, geotermię oraz biogaz. Źródła te są alternatywą dla konwencjonalnych sposób pozyskiwania energii, takich jak spalanie paliw kopalnych. OZE to przyszłość energetyki. OZE […]

   Czytaj dalej
   Photograph of happy children

   Życzenia na dzień dziecka

    Dzień Dziecka obchodzony każdorazowo 1 czerwca to święto wszystkich najmłodszych. Tego dnia nasze pociechy otrzymują prezenty, życzenia, spędzają ten wyjątkowy czas z innymi dziećmi czy swoimi rodzicami. Warto uatrakcyjnić tego rodzaju święto, by było zapamiętane na długo. Jak tego dokonać, nie tracąc przy tym fortuny? Odpowiedź jest bardzo prosta.  Życzenia na Dzień Dziecka.  Życzenia na […]

    Czytaj dalej