Hej przygodo – kilka słów o wycieczce w góry

Wycieczka w góry to nie tylko zdobywanie kolejnych szczytów, ale dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, a przy okazji świetnie mobilizacja do aktywności fizycznej. Oczywiście chodzenie po górach jest sporym wysiłkiem dla naszego organizmu, a także sprawdzianem kondycji i ogólnego stanu zdrowia. Na szczęście nawet osoby borykające się z pewnymi dolegliwościami, albo te w podeszłym wieku, nie musza rezygnować z turystyki górskiej.

Górski klimat 

Od lat słyszymy o korzystnym wpływie zmiany klimatu na zdrowie, zwłaszcza jeśli chodzi o poprawę odporności czy łagodzenie stresu i przywrócenie właściwej równowagi psychicznej. Lekarze zalecają zmianę klimatu co najmniej raz w roku, a typowe leczenie klimatyczne zazwyczaj trwa około 2 tygodni, ale nawet weekendowy wyprawy w góry zadziałają na nasz organizm mobilizująco – zalesione, czyste tereny są bogate w tak ważny dla naszego organizmu tlen. Poza tym wycieczki w góry polecane są osobom cierpiącym na:

 • choroby tarczycy
 • nadwagę
 • alergie
 • anemię
 • osobom zestresowanym.

Pobyt w górach odradza się osobom cierpiącym na nadciśnienie, ze względu na spore wahania ciśnienia atmosferycznego, meteoropatom, migrenowcom, oraz osobom mającym problemy z układem sercowo – naczyniowym. 

Moc gór

Na początku pobytu w górach musimy dostosować się do nowych warunków, co prowadzi do pozytywnych zmian w funkcjonowaniu naszego organizmu: 

 • przyśpieszenie oddechu, zwiększona wentylacja płuc
 • podwyższona gęstość kapilarów – poprawa ukrwienia ciała
 • zwiększenie produkcji krwinek czerwonych
 • przyspieszenie przemiany materii. 

Turystyka górska to doskonała aktywność, bez względu na wiek. Wystarczy, ze górskie trasy będziemy przemierzać w swoim tempie, uwzględniając swoje możliwości, w końcu to nie wyścigi. Do dyspozycji mamy łatwe szlaki na których poradzą sobie dzieci, powstają nawet szlaki dla osób niepełnosprawnych. Pamiętajmy o głębokim oddechu i róbmy krótkie przerwy np. na niewielki posiłek. A poza tym cieszmy się nowymi doznaniami dla zdrowia i relaksu. 
Dla głodnych wyzwań dobrym pomysłem jest wycieczka na szczyt szczytów- Everest.

Mogą Cię również zainteresować:

Czy warto jeszcze inwestować w marketing offline?

  Marketing online w ostatnim czasie zyskał na znaczeniu. Szerokie możliwości personalizacji, łatwość tworzenia reklam i brak ograniczeń geograficznych to tylko niektóre z zalet, bez których obecnie trudno wyobrazić sobie działania promocyjne. Czy to oznacza, że współczesny marketing powinien ograniczać się wyłącznie do działań w internecie? Marketing offline ciągle ma sens – szczególnie, gdy łączy się […]

  Czytaj dalej
  wykrywacz dymu

  Eksplozymetr: Wszechstronne narzędzie o wielkim znaczeniu

   Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie urządzenie pozwala na precyzyjny pomiar stężenia substancji wybuchowych w powietrzu? Czy wiesz, że istnieje takie zaawansowane technologicznie narzędzie, które może pomóc w identyfikacji potencjalnie niebezpiecznych sytuacji i chronić nas przed ryzykiem wybuchu? Mowa tutaj o eksplozymetrze. Eksplozymetr, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niewielkim urządzeniem, kryje w sobie […]

   Czytaj dalej

   Światowy Dzień Wścieklizny: Co musisz wiedzieć

    Światowy Dzień Wścieklizny to coroczna kampania uświadamiająca, która odbywa się 28 września każdego roku. Jej głównym celem jest uświadomienie potrzeby szczepienia zwierząt domowych przeciwko wściekliźnie, a także znaczenia szczepień ludzi w obszarach wysokiego ryzyka, gdzie występuje częsty kontakt z potencjalnie wściekłymi zwierzętami (np. weterynarze, pracownicy opieki nad zwierzętami, biolodzy dzikich zwierząt). Wszyscy wiemy, że ugryzienie […]

    Czytaj dalej