
Zima powoli ustępuje miejsca wiośnie, a to oznacza, że nareszcie nadszedł czas, aby z wyprzedzeniem pomyśleć o przydomowych ogródkach lub tych na działce. W końcu udane planowanie do podstawa sukcesu, a nic nie cieszy później bardziej, niż samodzielnie wyhodowane przez nas rośliny ozdobne i użytkowe. Dlatego warto już teraz pomyśleć, co chcielibyśmy, aby znalazło się w naszych ogródkach.
Co sadzić w ogródkach?
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto na samym początku określić, jaki obszar ziemi mamy do dyspozycji. Jeżeli planujemy duży ogród, bez trudu znajdzie się w nim miejsce na większość z naszych zaplanowanych roślin i działkowych fantazji, lecz w przypadku malutkich poletek warto postawić na połączenie funkcjonalności i ozdoby. W takich przypadkach doskonale sprawdzą się na przykład zioła ozdobne, takie jak mięta. Wystarczy posadzić kilka krzaczków na skraju, aby w każdej chwili mieć dostęp do świeżych i aromatycznych ziół, które można później wykorzystać w kuchni do przygotowania posiłków i deserów.
Patent na storczyki
Wiele osób ma dylemat, czy storczyki można wysadzać do ziemi. W naszym kraju dość często wręcza się je w ramach prezentu, tyle że niewiele osób wie, jak należy je odpowiednio pielęgnować, aby nie były one kwiatem jednorazowego użytku, który po paru tygodniach z żalem kończy na wysypisku. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją odmiany storczyków, które bardzo dobrze nadają się jako kwiaty do ogrodu.
Storczyki ogrodowe
Poniżej przedstawiamy listę storczyków, które z powodzeniem można hodować na działce:
- bletilla pasiasta
- kruszczyk szerokolistny
- stoplamek szerokolistny
- obuwiki
Ze wszystkich wyżej wymienionych najtrudniejsze w uprawie są właśnie obuwiki, dlatego poleca się je osobom doświadczonym i o dobrej ręce do kwiatów, gdyż każdy z nich wymaga nieco innych warunków, które powinny być mu zapewnione, aby mógł się rozwijać i pięknie kwitnąć. O czym należy pamiętać przed posadzeniem storczyka? Zanim zakopiemy roślinkę warto dosypać mu nawozu w postaci tłucznia wapniowego, a także zadbać o to, aby gleba była podobna do tej, którą spotykamy w lesie. Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że naturalnym środowiskiem storczyków są właśnie lasy. Najlepiej sprawdza się gleba bukowa, czyli taka, która występuje wokół obszaru, na którym rosną buki. Dlatego warto zaopatrzyć się w taką glebę, jeżeli zamierzamy hodować storczyki.