Relaks w ogrodzie

Wyobraź sobie, że wracasz po ciężkim dniu w pracy lub na uczelni. Albo masz chwilę przerwy w czasie 'urlopu’ macierzyńskiego lub tacierzyńskiego (serio, kto wymyślił, że to jest urlop – przecież to ciężka harówka). Wracasz co domu i możesz się spokojnie zrelaksować, a jednocześnie robić coś pożytecznego, zdrowego i jeszcze w dodatku dbać o środowisko! Na prawdę nie jest to żadna nowość, tylko znany od dawna sposób na spędzanie zdrowo czasu. Tylko w ferworze pracy, codziennych zadań i obowiązków mało kto ma na to czas. Zazwyczaj idziemy na skróty – biegniemy do marketu spożywczego lub ogrodniczego i już. A szkoda. Tak na prawdę nie potrzeba wiele, by móc cieszyć się takim wypoczynkiem. Chodzi o uprawę roślin oczywiście!

Relaks dla każdego
Banalne, prawda? Kto teraz się w to bawi? Ano właśnie, to nieoczywiste, ale za to udowodnione naukowo, że kontakt z roślinami – to znaczy hodowanie ich, pielęgnacja, odżywianie – przynosi same korzyści. Nie każdy ma jednak do dyspozycji dom z działką (pozazdrościć), ale nawet w bloku, w centrum Warszawy można pozwolić sobie na luksus posiadania własnego mini-ogródka. Uprawa roślin, nie tylko kwiatów, ale również ziół i warzyw, jest możliwa dosłownie wszędzie. Wystarczy zagospodarować sobie trochę wolnej przestrzeni na parapecie, balkonie lub tarasie. Wizyta w centrum ogrodniczym może przyprawić nas o ból głowy, wybór jest ogromny. Rośliny kwitnące, rośliny zielone, nasiona, sadzonki, narzędzia oraz preparaty do nawożenia i odżywiania – jest tego mnóstwo! Gdy już wybierzemy co chcemy hodować w swoim ogródku i zaopatrzymy się w sprzęt odpowiedni do naszych możliwości powierzchniowych, zostaje już tylko cieszyć się relaksującym grzebaniem w ziemi.

Samo zdrowie
Nie bez powodu najlepsze ośrodki SPA położone są w cudownych, naturalnych krajobrazach wsi, lasów, jezior czy gór. Kontakt z naturą jest nieoceniony. Przede wszystkim:
– uprawa własnych ziół czy warzyw to samo zdrowie, wiadomo co się je. Zastosowanie nawozu we własnej hodowli jest potrzebne, by cieszyć się dobrym i obfitym zbiorem, jednak należy pamiętać, że to od nas zależy ile i czego zastosujemy. Gdy zaś warzywa lub owoce kupimy – nie wiemy ile chemii dodano, by ten owoc wyglądał tak smakowicie i mógł leżeć tak długo na półce.
– sama czynność hodowania wpływa pozytywnie na organizm – sadzenie i pielęgnacja roślin jest czynnością relaksującą, działa kojąco na nerwy, uspokaja i wycisza.
– uprawiając własnoręcznie rośliny dbamy o środowisko, produkujemy więcej tlenu, niektóre rośliny trzymane w domu oczyszczają powietrze z toksyn!
– uprawa własnego ogródka to dobry fitness – skłony, przysiady, ćwiczenia mięśni rąk i nóg – ćwiczy całe ciało, a w zdrowym ciele, zdrowy duch!
Takich zalet uprawiania roślin można wymieniać więcej, warto więc założyć swoją hodowlę i cieszyć się wypoczynkiem wśród zieleni.