Aparat słuchowy – otwiera okno na świat

Bez względu na powód utraty słuchu, jak również czy jest to stopniowe pogorszenie słuchu, czy nagłe, jest to ogromny problem i znaczne pogorszenie jakości życia. Może uratować komfort życia i sprawić, że życie nabierze sensu, a na pewno kolorytu właśnie aparat słuchowy. Aparaty słuchowe znane są od wielu lat, ale producenci wciąż dążą do doskonałości. 

 Aparat słuchowy – zauszny

Wybierając aparat słuchowy zwykle bierzemy pod uwagę przede wszystkim jakość dźwięku oraz wygląd. Analizując wygląd zwykle pacjenci wybierają małe, niemal niewidoczne aparaty słuchowe zauszne, które występują w dwóch wersjach:

  • z dźwiękowodem – tego rodzaju modele są wyposażone w większe wzmacniacze, stąd są dedykowane osobom z większym niedosłuchem, dźwięk wędruje przez dźwiękowód do wkładki doskonale, indywidualnie dopasowanej do ucha 
  • ze słuchawką w uchu – w tego rodzaju aparatach dźwięk jest przekazywany do ucha za pomocą mało widocznego, cieniutkiego, przeźroczystego przewodu do słuchawki umieszczonej blisko błony bębenkowej.

Aparat słuchowy – niewidoczny

Tego rodzaju aparaty umieszczone są całkowicie w uchu, są niewidoczne, jednak przeznaczone dla osób z małą i umiarkowaną wadą. Doskonale dopasowane do wielkości i kształtu przewodu słuchowego pacjenta. Wśród aparatów niewidocznych można wyróżnić: aparaty słuchowe niewidoczne w przewodzie, aparaty całkowicie wewnątrzprzewodowe oraz wewnątrzuszne.

Najnowsze, innowacyjne aparaty to malutkie aparaty niewidoczne wykonane z tytanu. Oznacza to, że wyposażamy pacjenta w niezwykle lekki, malutki, a jednocześnie bardzo trwały aparat. Najnowocześniejsze aparaty są zatem komfortowe, dyskretne, całkowicie automatyczne, o większej mocy, bardziej odporne na pył i wodę. Są to więc świetne urządzenia, które pozwalają przetrwać trwałe problemy ze słuchem, a jednocześnie są zwykle niewidoczne co znacznie poprawia jakość życia. Ceny takich aparatów są dość wysokie, jednak jest to zakup na wiele lat, a poza tym pacjent może liczyć na refundację i inne stosowne dofinansowania.