Jak uporać się z rybia łuską?

Rybia łuska na skórze to poważny problem skórny, który wymaga natychmiastowej reakcji. Zacznijmy jednak od tego, że rybia łuska zwykła jest to bardzo rzadka choroba genetyczna, która pojawia się u około 300 na 1000 osób. W zależności o rodzaju liczba osób dotkniętych schorzeniem będzie inna. Ta choroba skórna charakteryzuje się nieprawidłowym rogowaceniem naskórka, a także zaburzeniami związanymi z usunięciem powstałych zmian. W rezultacie na skórze pojawia się warstwa, która do złudzenia przypomina łuski ryby. 

Rybia łuska występuje pod kilkoma rodzajami 

Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że rybia łuska może być genetyczna lub postać na skutek mutacji genetycznej. Co więcej, może pojawić się dosłownie na całym ciele, np. rękach, kolanach lub fragmentach skóry nóg. Należy podkreślić jednocześnie, że wyróżnia się aż 4 rodzaje tego schorzenia:

  • rybia łuska zwykła, 
  • rybia łuska recesywna, 
  • rybia łuska jeżasta, 
  • rybia łuska ichtiotyczna.

Czy chorobę skóry rybiej łuski można wyleczyć?

Choroba rybiej łuski jest zaburzeniem genetycznym, którego do tej pory wciąż nie możemy wyleczyć. Jednak leczenie nadal oferuje pewne korzyści, takie jak pomoc w opanowaniu objawów.

Jak wyleczyć rybią łuskę? 

Zastanawiasz się jak wyleczyć rybia łuskę? Obecnie metody nie są jeszcze znane. Zalecane terapie pomagają główne w złagodzeniu objawów. Jednym z takich sposobów może być stosowanie emoliet w kremie Dexeryl, który nie bez przyczyny określany jest zaszczytnym mianem eksperta w dziedzinie problemów skórnych. Zdarza się jednak, że łagodzenie objawów rybiej łuski może trwać do końca życia. Wtedy zwykle wzbogacone jest również o przyjmowanie leków zalecanych przez specjalistę. Pod żadnym pozorem nie należy zmieniać dawek. Objawy mogą się nasilić, a problem skórny może dodatkowo przybrać na wadze. 

W tym przypadku kluczowe jest zlokalizowanie przyczyny, która odpowiada tę chorobę. Często zdarza się, że po zlikwidowaniu choroby problem samoistnie znika. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Niekiedy na pierwsze efekty trzeba poczekać! Więcej informacji na temat rybiej łuski na skórze, znajdziesz tutaj. W przypadku, gdy choroba okaże się nieuleczalna konieczne będzie stosowanie leczenia miejscowego.

Domowe sposoby leczenia rybiej łuski w domu

Regularne kąpiele zgodnie z zaleceniami lekarza to konieczność. Moczenie się w wodzie pomoże nawilżyć skórę i zmiękczyć suchą, łuszczącą się skórę. Ale jeśli masz wrzody, lekarz może doradzić, aby zastosować trochę wazeliny lub innego podobnego produktu do wrzodów przed kąpielą. Pomaga to zmniejszyć podrażnienie wody na dotkniętym obszarze.

Niektórzy pacjenci zgłaszają, że kiedy biorą kąpiel z dodatkiem soli (dodając odrobinę soli morskiej do wody w wannie), pomaga to zmniejszyć nieprzyjemne kłucie skóry i może również zmniejszyć swędzenie.

Złuszczanie skóry kostką lodu lub złuszczającą szczotką lub gąbką pod prysznicem może pomóc w usunięciu nadmiaru skóry. Możesz również połączyć złuszczanie z produktami zawierającymi kwas salicylowy, kwas glikolowy lub kwas mlekowy. Pomaga to zmniejszyć rozmiar suchej, łuszczącej się skóry.

Nakładanie kremu nawilżającego na skórę zaraz po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze wilgotna, pomoże lepiej zachować wilgoć dla skóry. Istnieje wiele różnych rodzajów kremów nawilżających i można wybrać taki, który zawiera którykolwiek z następujących składników: lanolina, alfa hydroksykwas, mocznik, kwas mlekowy, kwas salicylowy lub glikol propylenowy. Produkty z ceramidami lub cholesterolem również pomagają utrzymać nawilżenie skóry.

Rybia łuska to nie wyrok

Na głębokie pęknięcia skóry trzeba nałożyć wazelinę. To może pomóc wyeliminować głębokie zmiany. Korzystanie z nawilżacza w domu pomoże zachować wilgoć w powietrzu i pomoże chronić skórę przed wysychaniem. Jest to również jeden ze sposobów na skuteczne leczenie rybiej łuski.

Lekarz może również przepisać specjalistyczne kremy lub maści na rybią łuskę, które pomogą nawilżyć skórę, usunąć martwe komórki skóry oraz kontrolować stan zapalny i swędzenie. Kremy lub maści stosowane miejscowo zawierają następujące składniki:

Kwas mlekowy lub inne alfa-hydroksykwasy: związki te są również powszechnie stosowane w kosmetykach na rybią łuskę, a także do pielęgnacji przeciwstarzeniowej, pomagając zatrzymać wilgoć w skórze.

Podsumowując, istnieje wiele powodów, dla których Twoja skóra może stać się sucha i łuszcząca się, jak na przykład zimne powietrze lub chlor w basenie. Istnieje również inny rodzaj choroby skóry, która powoduje suchość i łuszczenie się skóry, a jest nią ichtioza. Choroba skóry łuszczącej się jest dziedzicznym zaburzeniem, w którym martwe komórki skóry gromadzą się w grubych, suchych łuskach na powierzchni skóry.

Mogą Cię również zainteresować:

pielegnacja dla suchej skory z wypryskami

Jaka pielęgnacja dla suchej skóry z wypryskami?

    Skóra trądzikowa najczęściej jest tłusta lub mieszana. Łój wraz z zanieczyszczeniami i fragmentami martwego naskórka zatyka pory, co powoduje rozwój stanu zapalnego. Skóra tłusta i mieszana mają naturalne skłonności do przetłuszczania się, ale odpowiednia pielęgnacja i zdrowy styl życia mogą zminimalizować ten efekt. Skóra tłusta również może być przesuszona, ponieważ odwodnienie dodatkowo stymuluje pracę gruczołów […]

    Czytaj dalej

    Rybia łuska, czyli powszechna ichtioza

      Ichtioza to nic innego, jak stan, który powoduje rozległe i trwałe grube, suche, „rybie łuski” skóry – wówczas mówimy, że jest to tzw. rybia łuska. Istnieje co najmniej 20 różnych typów ichtioz – niektóre typy są dziedziczone, a inne są nabywane w okresie dorosłości. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nie ma lekarstwa na ichtiozę, […]

      Czytaj dalej

      Jak dbać o blond włosy?

        Zastanawiasz się, jak dbać o blond włosy, aby bez względu na sytuację zachwycały nienagannym kolorem, witalnością i sprężystością? Kluczem do sukcesu są oczywiście odpowiednio dobrane produkty pielęgnacyjne. Ważne, aby nie były one kwestią przypadku. Niezwykle istotny jest tu dobór produktu odpowiedniego do rodzaju włosów – takie informacje widnieją oczywiście na etykiecie. Jednak w przypadku blond […]

        Czytaj dalej