Aparaty słuchowe – skuteczne narzędzia w walce z niedosłuchem

Ubytki słuchowe i różnego rodzaju inne problemy ze słuchem dotykają prawie 500 milionów osób na całym świecie. Co ciekawe przyczyną nie jest jedynie podeszły wiek. Wiele młodych osób obecnie cierpi na niedosłuch. Spowodowane jest to długotrwałym przebywaniem w hałasie czy nieprawidłowym korzystaniem z urządzeń takich jak np. słuchawki. Na szczęście osoby, które zmagają się z ubytkami słuchowymi, mogą skorzystać z nowoczesnych aparatów słuchowych. Te małe urządzenia wzmacniają dźwięki dochodzące z otoczenia i poprawiają jakość słuchu. 

Jak działają aparaty słuchowe?

Wszystkie aparaty słuchowe działają na takiej samej zasadzie. Odbierają dźwięki z otoczenia, przenoszą je do ucha i wzmacniają. Możliwe jest to dzięki trzem elementom obecnym w każdym aparacie słuchowym. Te elementy to: mikrofon, procesor oraz głośnik. Z ich pomocą urządzenie przekształca fale akustyczne w sygnał elektroakustyczny, wzmacnia dźwięki, a jednocześnie redukuje szumy, a następnie kieruje je do błony bębenkowej. 

Dlaczego warto zainwestować w aparat słuchowy?

Prawie 500 milionów ludzi na całym świecie cierpi na problemy związane z ubytkiem słuchowym, jednak tylko co trzecia osoba w UE decyduje się na noszenie aparatów słuchowych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niska świadomość konsekwencji nieleczenia ubytków. A jak się okazuje, mogą być one naprawdę poważne. W 2011 roku czasopismo „JAMA Neurology” opublikowało badanie, w którym wykazano, że długotrwałe ignorowanie problemów ze słuchem może doprowadzić do upośledzenia funkcji poznawczych (demencja), niezależnie od wieku.  

Oprócz tego nieleczony niedosłuch powoduje pogorszenie samopoczucia, drażliwość, zmęczenie, stany depresyjne, wycofywanie się z życia społecznego przez problemy z komunikacją oraz brak poczucia bezpieczeństwa. To wszystko dlatego, że ludzki mózg potrzebuje ciągłego otrzymywania bodźców dźwiękowych. Bez tego zachodzą nieprawidłowości i dochodzi do przeróżnych patologii. 

Jakie są rodzaje aparatów słuchowych? 

Aparaty słuchowe można podzielić na wiele różnych kategorii, jednak najpopularniejsze są dwie grupy: aparaty wewnątrz uszne oraz aparaty zauszne. Te pierwsze dzielą się jeszcze na kilka innych podkategorii. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby zachować dyskrecje. Aparaty słuchowe, które umieszcza się bezpośrednio w uchu, wykorzystują akustykę małżowiny usznej.

Zupełnie inaczej jest w przypadku urządzeń zausznych, które są znacznie większe i bardziej widoczne. Jak sam nazwa mówi, umieszcza się je za małżowiną uszną. Tutaj dźwięk przekazywany jest za pomocą tzw. dźwiękowodu. Aparaty słuchowe to urządzenia, które przeszły ogromną rewolucję. Obecnie na rynku istnieje wiele ich rodzajów i bez problemu można dobrać je do potrzeb i preferencji użytkownika. Aparaty mogą znacznie poprawić komfort życia i zapobiec powstawaniu wielu innych powiązanych konsekwencji. Dodatkowo istnieją urządzenia praktycznie niewidoczne, które są doskonałym rozwiązaniem dla osób chcących zachować dyskrecję.

Mogą Cię również zainteresować:

pielegnacja dla suchej skory z wypryskami

Jaka pielęgnacja dla suchej skóry z wypryskami?

  Skóra trądzikowa najczęściej jest tłusta lub mieszana. Łój wraz z zanieczyszczeniami i fragmentami martwego naskórka zatyka pory, co powoduje rozwój stanu zapalnego. Skóra tłusta i mieszana mają naturalne skłonności do przetłuszczania się, ale odpowiednia pielęgnacja i zdrowy styl życia mogą zminimalizować ten efekt. Skóra tłusta również może być przesuszona, ponieważ odwodnienie dodatkowo stymuluje pracę gruczołów […]

  Czytaj dalej

  Rybia łuska, czyli powszechna ichtioza

   Ichtioza to nic innego, jak stan, który powoduje rozległe i trwałe grube, suche, „rybie łuski” skóry – wówczas mówimy, że jest to tzw. rybia łuska. Istnieje co najmniej 20 różnych typów ichtioz – niektóre typy są dziedziczone, a inne są nabywane w okresie dorosłości. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nie ma lekarstwa na ichtiozę, […]

   Czytaj dalej

   Jak dbać o blond włosy?

    Zastanawiasz się, jak dbać o blond włosy, aby bez względu na sytuację zachwycały nienagannym kolorem, witalnością i sprężystością? Kluczem do sukcesu są oczywiście odpowiednio dobrane produkty pielęgnacyjne. Ważne, aby nie były one kwestią przypadku. Niezwykle istotny jest tu dobór produktu odpowiedniego do rodzaju włosów – takie informacje widnieją oczywiście na etykiecie. Jednak w przypadku blond […]

    Czytaj dalej