Dieta sportowców o budowie endomorficznej i mezomorficznej

W poprzednim wpisie skupiliśmy się na diecie dla sportowca o budowie ektomorficznej. Dziś podajemy wskazówki, jak powinna wyglądać dieta u osób o budowie endomorficznej i mezomorficznej. Zachęcamy do lektury!

Dieta sportowców o budowie endomorficznej


Endomorfik to człowiek, który posiada budowę ciała będącą przeciwieństwem opisanej wcześniej. W tym przypadku sportowca cechuje gruby kościec, skłonność do łatwego nabierania masy ciała o wysokim poziomie tkanki tłuszczowej i łatwość gromadzenia jej w okolicach brzucha. Zaletą z kolei takiej budowy jest brak problemów z budowaniem masy. Jeżeli jesteś endomorfikiem, musisz uważać na cukry proste i jest to podstawowa zasada dbania o odżywianie. Przy diecie sportowców redukcyjnej proponujemy proporcje: węglowodany ok. 40%, białko ok. 20% i tłuszcz ok. 20%. Jeżeli planujesz wesprzeć się suplementacją zamiast gainera postaw na dobrej jakości odżywkę białkową.


Dieta sportowców o budowie mezomorficznej


Ostatnia z opisanych predyspozycji genetycznych to ideał dla sportowca. Genetycznie proporcjonalna i uwarunkowana budowa ciała również wymaga odpowiedniego doboru składników odżywczych. W tym przypadku predyspozycje do dobrej formy fizycznej są wrodzone, ale warto pamiętać, że w zależności od formy dieta sportowców może być dostosowana do wzrostu lub redukcji masy mięśniowej. Mezomorfik charakteryzuje się typem budowy ciała, który układa się w literę V, to znaczy wąska talia i szerokie ramiona. Jeżeli Twoja natura wyposażyła Cię w ostatni typ budowy, jesteś szczęściarzem, ale bez względu na to, do której z trzech grup się zaliczasz pamiętaj o podstawowej zasadzie przyjmowania posiłków:
Posiłki przed treningiem: lekkie spożywaj 1-2 godziny wcześniej, większe nie później niż 3 godziny
Posiłki po treningu najlepiej spożyć możliwie szybko, by zapobiec katabolizmowi, a jeśli nie jest to wykonalne, można przygotować potreningowego szejka.
Pamiętaj oczywiście o dużej ilości wody wypijanej w ciągu dnia, jak i podczas wykonywania ćwiczeń.


Powodzenia!