Audiogram to wykres stworzony przez protetyka słuchu za pomocą audiografu, pokazujący najcichsze dźwięki, które słyszy dana osoba przy różnych tonach i częstotliwościach.
Sporządzenie audiogramu polega na umieszczeniu badanego w dźwiękoszczelnym pomieszczeniu, oraz wyposażeniu go w słuchawki oraz pilot z jednym przyciskiem. Badanie polega na odtwarzaniu różnych dźwięków i tonów (niskich i wysokich), które na początku są bardzo ciche i stopniowo rosną. Zadaniem badanego jest naciśnięcie przycisku pilota w monecie, kiedy dany dźwięk stanie się dla niego słyszalny. Na podstawie sporządzonego audiogramu, lekarz specjalista jest w stanie określić, czy przedstawione wyniki świadczą o ubytku słuchu, a jeśli tak – jakie jest stadium jego zaawansowania.
Jeżeli cierpisz na jakiekolwiek problemy dotyczące słuchu, poproś protetyka wykonującego badanie słuchu o objaśnienie wyników. Im lepiej poznasz wyniki swoich badań, tym dokładniejsze i szybsze będzie dotarcie do bezpośredniej przyczyny problemu.
Audiogram ilustruje zdolność słyszenia, pokazując próg słyszalności na różnych częstotliwościach. Próg słyszenia wskazuje, jak cichy może być dźwięk, zanim stanie się niesłyszalny. Wartość pomiaru wskazująca od 0 do 25 dB uznawany jest za normę. Badanie ubytków słuchu za pomocą audiogramu jest jednym z ważniejszych badań diagnostycznych, określający poziom ewentualnego upośledzenia tego zmysłu. Diagnostyka i leczenie są równie ważne jak zapobieganie, dlatego aby ustrzec się przed problemami dotyczącymi słuchu, należy pamiętać nie tylko o corocznych badaniach słuchu, ale także badaniach okresowych w celu wczesnej diagnostyki innych groźnych chorób, mogących przyczyniać się do utraty słuchu, a także ochronie uszu przed nadmiernym hałasem i uszkodzeniami mechanicznymi.