Komora geodezyjna – co to takiego?

Aby odpowiedzieć na to arcytrudne pytanie należy cofnąć się do definicji pojęć, które składają się na ten zlepek słów, tym samym musimy zrozumieć czym jest sama komora i dlaczego możemy wymienić jej różne odmiany.

Komora

Komora, i to nie tylko komora geodezyjna, ale każda inna, jest to pomieszczenie zwykle służące do magazynowania czegoś – może być to ciecz, może być to proszek, ale także różnego rodzaju produkty. Dawniej komora to była część spiżarni. Odszukać w Internecie możemy także wzmianki, jakoby komora – była miejscem poboru cła – tak zwana komora celna.

Znamy także różne mniej sławne połączenia komór, zależnie od przeznaczenia, tym samym mamy:

  • komora spalania
  • komora gazowa
  • komora dekompresyjna
  • komora oka, serca

Geodezja

Geodezja z kolei to nauka zajmująca się wszystkim związanym z ziemią. Ale niekoniecznie chodzi tutaj o gatunki roślin, sytuacje geopolityczną a dosłownie o ziemię (glebę, kamienie, jaskinie). Tym samym to właśnie geodeci obecnie wyznaczają położenie punktów na ziemi decydują o trasach przebiegu dróg/autostrad nanoszą zmiany na mapy itd.

Komora geodezyjna

Wiedząc czym jest komora oraz geodezja, tym samym płynnie możemy dojść meritum czyli komory geodezyjnej. Wg. definicji może być to pomieszczenie służące do magazynowania wszystkich narzędzi potrzebnych geodetom. Komora geodezyjna to tak na prawdę pomieszczenie gospodarcze przeznaczone dla specjalnej grupy pracowników.

Różne komory geodezyjne

Ale to nie wszystko, ponieważ skoro komora jest zamkniętym obiektem, może być to nie tylko magazyn, ale także stanowisko w której znajdują się zawory, liczniki i inne urządzenia pomiaru przydatne geodetom. Z drugiej strony przeznaczeniem takiego obiektu może być także gromadzenie – np. wód gruntowych w celu ich dalszej analizy.