Komora geodezyjna – co to takiego?

Aby odpowiedzieć na to arcytrudne pytanie należy cofnąć się do definicji pojęć, które składają się na ten zlepek słów, tym samym musimy zrozumieć czym jest sama komora i dlaczego możemy wymienić jej różne odmiany.

Komora

Komora, i to nie tylko komora geodezyjna, ale każda inna, jest to pomieszczenie zwykle służące do magazynowania czegoś – może być to ciecz, może być to proszek, ale także różnego rodzaju produkty. Dawniej komora to była część spiżarni. Odszukać w Internecie możemy także wzmianki, jakoby komora – była miejscem poboru cła – tak zwana komora celna.

Znamy także różne mniej sławne połączenia komór, zależnie od przeznaczenia, tym samym mamy:

 • komora spalania
 • komora gazowa
 • komora dekompresyjna
 • komora oka, serca

Geodezja

Geodezja z kolei to nauka zajmująca się wszystkim związanym z ziemią. Ale niekoniecznie chodzi tutaj o gatunki roślin, sytuacje geopolityczną a dosłownie o ziemię (glebę, kamienie, jaskinie). Tym samym to właśnie geodeci obecnie wyznaczają położenie punktów na ziemi decydują o trasach przebiegu dróg/autostrad nanoszą zmiany na mapy itd.

Komora geodezyjna

Wiedząc czym jest komora oraz geodezja, tym samym płynnie możemy dojść meritum czyli komory geodezyjnej. Wg. definicji może być to pomieszczenie służące do magazynowania wszystkich narzędzi potrzebnych geodetom. Komora geodezyjna to tak na prawdę pomieszczenie gospodarcze przeznaczone dla specjalnej grupy pracowników.

Różne komory geodezyjne

Ale to nie wszystko, ponieważ skoro komora jest zamkniętym obiektem, może być to nie tylko magazyn, ale także stanowisko w której znajdują się zawory, liczniki i inne urządzenia pomiaru przydatne geodetom. Z drugiej strony przeznaczeniem takiego obiektu może być także gromadzenie – np. wód gruntowych w celu ich dalszej analizy.

Mogą Cię również zainteresować:

Rower w mieszkaniu – najważniejsze informacje

  Dla niektórych z nas, którzy kochają rowery, pomysł zakupu nowego roweru wydaje się naciągany. Ale dla innych, którzy chcą odkrywać nowe miejsca lub odwiedzać starych przyjaciół, zakup nowego roweru może być świetnym sposobem na poznanie produktu i jego właściwości. Dobra wiadomość jest taka, że ci, którzy chcą kupić nowy rower, mogą to zrobić z ufnością. […]

  Czytaj dalej

  Jakie powinny być buty golfowe?

   Jeśli masz gotówkę do wydania, dlaczego nie wydać na parę legendarnych butów do golfa? Te drogie i wytrzymałe buty golfowe są idealne dla każdego golfisty, który chce czuć się częścią akcji, nawet gdy pada deszcz. Najlepszą rzeczą w tych butach jest to, że oferują one świetną grywalność, a także wyjątkowe wsparcie. Jeśli szukasz najlepszego klubu […]

   Czytaj dalej

   Na czym polega dieta Adele?

    Dieta Adele to jedna z tych dietetycznych propozycji, która skradła serca i kubki smakowe osób na całym świecie. Wszystko za sprawą rewelacyjnych efektów, jakimi pochwaliła się wokalista po dłuższej nieobecności na scenie muzycznej. Na czym polega dieta Adele? Wbrew pozorom główne zasady tego stylu żywienia są prostsze, niż mogłoby się wydawać. Nic dziwnego, że na […]

    Czytaj dalej