Prostopadłościan jak zresztą sama nazwa wskazuje, jest figurą przestrzenną, która wyróżnia się prostopadłymi ścianami do podstawy. Figura ta niezwykle często mylony jest z graniastosłupem, jednak na tym etapie warto byłoby wspomnieć o szeregu różnic, dzięki którym możliwe jest dostrzeżenie wyraźnych różnic pomiędzy tymi dwoma figurami. Tym sposobem w mgnieniu oka dostrzec można omawianą figurę przestrzenną, jaką jest prostopadłościan.
Własności prostopadłościanu, o których należy niewątpliwie wpsomnieć to m.in.:
- Każda ściana prostopadłościanu to prostokąt.
- Dwie dowolne ściany prostopadłościanu mogą być równoległe lub prostopadłe.
- Sześcian posiada 6 ścian, 8 wierzchołków oraz 12 krawędzi.
Jak obliczyć pole całkowite prostopadłościanu?
Obliczanie pola całkowitego prostopadłościanu wbrew pozorom jest zadaniem znacznie prostszym, niż mogłoby się wydawać. Kluczem okaże się to, aby znać wzór na pole prostokąta. Dzięki temu wszystkie dalsze zadania będą prostsze, niż mogłoby się wydawać.
Wzór na pole całkowite prostopadłościanu:
Wzór na objętość prostopadłościanu:
Obliczanie objętości prostopadłościanu może okazać się niezwykle przydatnym w codziennym życiu zadaniem, które szczególnie mocno docenią osoby posiadające w domu… akwarium! Z tym wzorem w mgnieniu oka dowiesz się, ile litrów wody potrzebujesz, aby bez trudu zapełnić całe akwarium. Do obliczania objętości konieczna okaże się znajomość jedynie trzech z- bez problemu podstawisz do wzoru i obliczysz w ekspresowym tempie
Wzór na objętość prostopadłościanu: