Sztuka malowania na jedwabiu dla początkujących

Sztuka farbowania tkanin jest znana ludzkości od czasów starożytnych. Samo słowo „batik” (sztuka malowania) pochodzi z Indonezji. Słowo „ba” to indonezyjskie słowo oznaczające tkaninę bawełnianą. Słowo „tik” tłumaczy się jako „kropla” lub „kropka”. Batik nie ma ścisłych ram ani tradycji. Każdy mistrz potrafi stosować różne warianty malarstwa, wnosząc coś nowego, ciągle doskonaląc swoją technikę. Można nim ozdobić dowolną odzież i dodatki (sukienki, szale, koszule, torebki itp.), a także dekoracje wnętrz (zasłony, poduszki, narzuty, obrusy) lub tworzyć pojedyncze panele.

Malowanie na jedwabiu

Malowanie na jedwabiu jest bardzo ciekawym i przyjemnym zajęciem. Trzeba mieć pewne umiejętności – zdolności rysunkowe i smak artystyczny. Jedwab daje ogromne możliwości malowania na nim, doskonale przyjmując kolory, nadając im blask, tworząc mieniące się barwy, czyniąc obraz prawdziwie żywym. Na jedwabiu można wyrazić swój nastrój – stworzyć abstrakcję, pejzaż, obraz w stylu chińskim, namalować szal, chustę, sukienkę. Naturalny jedwab ręcznie malowany zachowuje blask kolorów przez długi czas.

Zobacz też jaki węgiel do malowania wybrać.

Do pierwszych prób nadaje się cienki, gładki, biały jedwab. Przed malowaniem na jedwabiu należy go wyprać w roztworze mydła, ponieważ jedwab ma tendencję do kurczenia się. Może być również spieniony (zaimpregnowany specjalnym związkiem), co jest niepożądane przy malowaniu (barwnik nie będzie dobrze spływał).

Lepiej jest używać specjalnych farb do malowania (do jedwabiu). Utrwala się je na tkaninie na różne sposoby – żelazkiem, nad parą, utrwalaczem, długim suszeniem. Dla początkujących lepiej jest używać kolorów do naprasowania (ponieważ są one łatwe do zamocowania). Wszystkie barwniki rozpuszczają się w wodzie i mieszają tworząc niezwykłe złożone kolory i odcienie.

Do oddzielenia płaszczyzn stosuje się masę rezerwową – przezroczystą i barwną (zabarwioną). Rezerwa występuje w specjalnych bańkach z dyszami, ale można też stosować szklane rurki z zasobnikami i wylewkami o różnych średnicach. Rezerwa służy do tworzenia specyficznych rysunków, ponieważ ogranicza rozrzut. Na początek najlepiej użyć miękkiego ołówka lub kolorowej rezerwy, aby zobaczyć linie konturu. Jeśli na początku trudno jest skorzystać z rezerwy, można kupić jedwab z już naniesionym konturem.

Gorący batik

Hot batik jest jedną z najstarszych metod malowania na tkaninie. Nazwa gorący batik pojawiła się, ponieważ substancja rezerwująca (parafina, wosk), która jest używana w malarstwie, jest nakładana na tkaninę w gorącej (roztopionej) formie. Połączenie barwionych i niebarwionych obszarów tkaniny tworzy niepowtarzalną grę kolorów i tonów (wiele warstw jakby prześwituje przez siebie, tworząc miękkie przejście tonów). Gorący batik daje ogromne możliwości wyrażenia swojego pisma, indywidualnego stylu i wyobraźni. Malowanie na jedwabiu w kilku warstwach czyni ten proces bardziej malowniczym (lepiej zacząć od jasnych odcieni i każdą następną warstwę robić ciemniejszą). Jeśli zastosujesz się do wszystkich tych zasad, otrzymasz wspaniały, ręcznie robiony prezent (panel, szal, chustę itp.). Do tego typu malarstwa nadają się różne tkaniny: jedwab (najlepiej gruby), bawełna, wełna.

Mogą Cię również zainteresować:

Photograph of happy children

Życzenia na dzień dziecka

  Dzień Dziecka obchodzony każdorazowo 1 czerwca to święto wszystkich najmłodszych. Tego dnia nasze pociechy otrzymują prezenty, życzenia, spędzają ten wyjątkowy czas z innymi dziećmi czy swoimi rodzicami. Warto uatrakcyjnić tego rodzaju święto, by było zapamiętane na długo. Jak tego dokonać, nie tracąc przy tym fortuny? Odpowiedź jest bardzo prosta.  Życzenia na Dzień Dziecka.  Życzenia na […]

  Czytaj dalej
  Snow covered mountain during sunrise

  Góry opawskie, czyli dary matki natury

   Góry Opawskie są pięknym miejscem do spędzania wolnego czasu, atrakcyjnym, z dobrym klimatem oraz ciekawymi trasami wspinaczkowymi. Zamkowa Góra to jedno z najpiękniejszych zakątków. Pokrzywna także ma swój urok, leży u podnóża Gór Opawskich. Zamkowa góra jest obszarem o walorach krajobrazowych, którą obecnie porasta las. Z ruin zamku można zobaczyć szczyty Pieninek. Pokrzywna leży w […]

   Czytaj dalej
   Yellow hvc taxi on road during night

   Nocne powroty do domu

    Powroty do domu, szczególnie te wieczorne, to zawsze niemały problem. Odwieczny dylemat czy możesz sobie pozwolić na kolejną lampkę wina w doborowym towarzystwie czy lepiej być swoim własnym kierowco, potrafi przysporzyć sporych rozterek. Jeśli mieszkasz w mieście z dobrze rozwinięta komunikacją publiczną, a do tego blisko przystanku to…masz szczęście! Gorzej jeśli ulubiony, klub, bar czy […]

    Czytaj dalej