Sztuka farbowania tkanin jest znana ludzkości od czasów starożytnych. Samo słowo „batik” (sztuka malowania) pochodzi z Indonezji. Słowo „ba” to indonezyjskie słowo oznaczające tkaninę bawełnianą. Słowo „tik” tłumaczy się jako „kropla” lub „kropka”. Batik nie ma ścisłych ram ani tradycji. Każdy mistrz potrafi stosować różne warianty malarstwa, wnosząc coś nowego, ciągle doskonaląc swoją technikę. Można nim ozdobić dowolną odzież i dodatki (sukienki, szale, koszule, torebki itp.), a także dekoracje wnętrz (zasłony, poduszki, narzuty, obrusy) lub tworzyć pojedyncze panele.
Malowanie na jedwabiu
Malowanie na jedwabiu jest bardzo ciekawym i przyjemnym zajęciem. Trzeba mieć pewne umiejętności – zdolności rysunkowe i smak artystyczny. Jedwab daje ogromne możliwości malowania na nim, doskonale przyjmując kolory, nadając im blask, tworząc mieniące się barwy, czyniąc obraz prawdziwie żywym. Na jedwabiu można wyrazić swój nastrój – stworzyć abstrakcję, pejzaż, obraz w stylu chińskim, namalować szal, chustę, sukienkę. Naturalny jedwab ręcznie malowany zachowuje blask kolorów przez długi czas.
Zobacz też jaki węgiel do malowania wybrać.
Do pierwszych prób nadaje się cienki, gładki, biały jedwab. Przed malowaniem na jedwabiu należy go wyprać w roztworze mydła, ponieważ jedwab ma tendencję do kurczenia się. Może być również spieniony (zaimpregnowany specjalnym związkiem), co jest niepożądane przy malowaniu (barwnik nie będzie dobrze spływał).
Lepiej jest używać specjalnych farb do malowania (do jedwabiu). Utrwala się je na tkaninie na różne sposoby – żelazkiem, nad parą, utrwalaczem, długim suszeniem. Dla początkujących lepiej jest używać kolorów do naprasowania (ponieważ są one łatwe do zamocowania). Wszystkie barwniki rozpuszczają się w wodzie i mieszają tworząc niezwykłe złożone kolory i odcienie.
Do oddzielenia płaszczyzn stosuje się masę rezerwową – przezroczystą i barwną (zabarwioną). Rezerwa występuje w specjalnych bańkach z dyszami, ale można też stosować szklane rurki z zasobnikami i wylewkami o różnych średnicach. Rezerwa służy do tworzenia specyficznych rysunków, ponieważ ogranicza rozrzut. Na początek najlepiej użyć miękkiego ołówka lub kolorowej rezerwy, aby zobaczyć linie konturu. Jeśli na początku trudno jest skorzystać z rezerwy, można kupić jedwab z już naniesionym konturem.
Ostatnim, ale niebywale ważnym krokiem w malowaniu na jedwabiu jest ustawienie projektu, aby pozostał na swoim miejscu. Daj malowanemu jedwabiowi 24 godziny na wyschnięcie, a następnie ustaw go za pomocą ciepła lub pary, w zależności od wskazówek dotyczących rodzaju farby do tkanin, której użyłeś. Kiedy farba jest już gotowa, możesz delikatnie wypłukać jedwab w ciepłej wodzie, aby usunąć opór.
Gorący batik
Hot batik jest jedną z najstarszych metod malowania na tkaninie. Nazwa gorący batik pojawiła się, ponieważ substancja rezerwująca (parafina, wosk), która jest używana w malarstwie, jest nakładana na tkaninę w gorącej (roztopionej) formie. Połączenie barwionych i niebarwionych obszarów tkaniny tworzy niepowtarzalną grę kolorów i tonów (wiele warstw jakby prześwituje przez siebie, tworząc miękkie przejście tonów). Gorący batik daje ogromne możliwości wyrażenia swojego pisma, indywidualnego stylu i wyobraźni. Malowanie na jedwabiu w kilku warstwach czyni ten proces bardziej malowniczym (lepiej zacząć od jasnych odcieni i każdą następną warstwę robić ciemniejszą). Jeśli zastosujesz się do wszystkich tych zasad, otrzymasz wspaniały, ręcznie robiony prezent (panel, szal, chustę itp.). Do tego typu malarstwa nadają się różne tkaniny: jedwab (najlepiej gruby), bawełna, wełna.
Cenne wskazówki dotyczące malowania na jedwabiu
Zbierz swoje przybory do malowania na jedwabiu. Jeśli nie malowałeś wcześniej na tkaninach, będzie to prawdopodobnie wymagało wycieczki do lokalnego sklepu z artykułami plastycznymi i rzemieślniczymi, a także do sklepu z tkaninami.
Jedwab: Powinieneś być w stanie znaleźć podstawowy jedwab do malowania w większości sklepów z dostawami tkanin.
Nożyczki: Do cięcia jedwabiu na wymiar.
Rezystor na bazie wody: Rezystor to specjalny rodzaj kleju, który jest używany do malowania na jedwabiu, ponieważ nie powoduje kurczenia się lub marszczenia jedwabiu po wyschnięciu. Użyjesz go do obrysowania swoich projektów, które następnie wypełnisz farbą. Upewnij się, że wybrałeś opornik na bazie wody, ponieważ łatwo go zmyć ciepłą wodą po zakończeniu malowania.
Aplikator i pipeta: Są one opcjonalne, ale dadzą Ci większą kontrolę podczas nakładania rezystancji na tkaninę.
Ołówek: Do szkicowania swojego projektu. Użyj miękkiego ołówka zamiast tego z ostrą końcówką.
Papier do mediów mieszanych: Tutaj najpierw naszkicujesz swój projekt, zanim przełożysz go na swój kawałek jedwabiu. Papier mieszany jest idealny, ponieważ ma większą gramaturę i może być wielokrotnie używany.
Mały pędzel: Do malowania. Możesz użyć także innych pędzli o różnych rozmiarach, w zależności od rodzaju wzoru, który chcesz uzyskać.
Farby: Jakich farb używać do malowania na jedwabiu? Trzymaj się farb przeznaczonych specjalnie do malowania na jedwabiu lub innych tkaninach np. akwarele w kolorze niebieskim, żółtym i czerwonym. Wielu artystów używa farb do tkanin w płynie, ale twarde akwarele też są dobre, zwłaszcza przy drobnych detalach. Równie dobrze sprawdzą się barwniki do jedwabiu.
Materiały do oprawiania: Oprawianie jedwabiu zapewnia napiętą powierzchnię, z której można pracować. Użyj blejtramu lub drewnianej ramy i zabezpiecz jedwab za pomocą pinezek (jeśli chcesz go w końcu usunąć z ramy) lub zszywek. Upewnij się, że kupiłeś tyle jedwabiu, że masz kilka centymetrów więcej materiału niż wybrana przez Ciebie wielkość ramy, ponieważ będziesz potrzebował dodatkowego do zabezpieczenia wokół boków.
Malowanie na jedwabiu – zbiór wiedzy
Podsumowując, malowanie na jedwabiu to starożytna technika, która po raz pierwszy pojawiła się w Indiach i Azji Wschodniej w drugim wieku naszej ery. Wiele krajów azjatyckich ma swoje własne unikalne techniki malowania na jedwabiu, w tym Japonia, Chiny, Wietnam i Tybet, z praktykami, które były przekazywane i doskonalone przez wiele pokoleń artystów.
Jedwab wyprzedza zarówno płótno, jak i papier, jeśli chodzi o najwcześniejsze powierzchnie malarskie. I chociaż techniki i style stojące za tą odmianą sztuki tekstylnej różnią się w zależności od kraju, w którym się je stosuje, podstawy malowania jedwabiu mogą być stosowane przez każdego, gdziekolwiek, aby tworzyć oszałamiające jedwabne dzieła do ubrania lub na wystawę.