Dodawanie ułamków dziesiętnych

Ułamki dziesiętne to ułamki, które zapisywane są w postaci cyfr z przecinkiem. Ułamki takie bardzo często są stosowane wówczas, gdy konieczne jest oznaczanie pojemności zbiorników, butelek czy innych naczyń służących głównie do przelewania cieczy. Stosowane są również podczas podawania wagi produktów. Ułamki dziesiętne z łatwością można zamienić na ułamki zwykłe.

Jak dodawać ułamki dziesiętne?

Dodawanie ułamków dziesiętnych nie jest trudnym zbyt trudnym czy wieloetapowym zadaniem. Proste ułamki można z łatwością może obliczyć w pamięci. Natomiast te nieco bardziej skomplikowane możemy obliczyć pisemnie – należy tu jednak pamiętać, aby poprawnie zapisać je pod sobą. W praktyce oznacza to, że przecinek musi znajdować się pod przecinkiem.

Jak odejmować ułamki dziesiętne?

Odejmowanie ułamków dziesiętnych tak jak w przypadku dodawania, łatwiejsze ułamki można bez większego problemu obliczać w pamięci. Jednak te trudniejsze – pisemnie. W tym przypadku konieczne będzie również zastosowanie wszystkich zasad, które dotyczą dodawania.

Jak mnożyć ułamki dziesiętne?

Mnożenie ułamków dziesiętnych znacząco odbiega od odejmowania czy dodawania ułamków. W tym przypadku dwie cyfry należy zapisać pod sobą – jedna za drugą -, pamiętając o wyrównaniu ich prawej strony. Nie należy zwracać uwagi na przecinek.

Jak dzielić ułamki dziesiętne?

Dzielenie ułamków dziesiętnych wykonuje się tak samo, jak dzielenie liczb całkowitych, czyli pisemnie. Należy pamiętać jednocześnie o tym, że aby zacząć dzielić ułamki, należy w pierwszej kolejności, przypomnieć sobie jak dzieli się liczby całkowite.

Mogą Cię również zainteresować:

Wzór na pole, obwód i przekatną prostokąta

    Prostokąt to nic innego, jak czworokąt, który wyróżnia się wszystkimi wewnętrznymi kątami prostymi – to właśnie stad tez wzięła się jego nazwa. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, iż prostoką jest jednocześnie szczególnym rodzajem trapezu prostokątnego oraz równoległoboku. Na tym etapie warto wspomnieć również o tym, że przekątne prostokąta mają dokładnie tą samą długość i przecinają się równo w połowie. […]

    Czytaj dalej

    Wzór na pole, obwód i przekątną kwadratu

      Kwadrat to nic innego jak wielokąt lub czworokąt foremny o czterech bokach i dokładnie tylu też przystających kątach wewnętrznych. Przez wielu nazywany jest również prostokątem o przystających bokach, rombem o przystających kątach wewnętrznych czy, trapezem prostokątnym, który ma wszystkie boki dokładnie tej samej długości. Kwadrat wyróżnia się szeregiem różnorodnych własności, o których niewątpliwie warto wspomnieć. […]

      Czytaj dalej

      Wzór na pole i objętość prostopadłościanu

        Prostopadłościan jak zresztą sama nazwa wskazuje, jest figurą przestrzenną, która wyróżnia się prostopadłymi ścianami do podstawy. Figura ta niezwykle często mylony jest z graniastosłupem, jednak na tym etapie warto byłoby wspomnieć o szeregu różnic, dzięki którym możliwe jest dostrzeżenie wyraźnych różnic pomiędzy tymi dwoma figurami. Tym sposobem w mgnieniu oka dostrzec można omawianą figurę przestrzenną, jaką […]

        Czytaj dalej