Dodawanie ułamków

Jak dodawać ułamki? Dodawanie ułamków polega na dodaniu dwóch lub więcej wymiernych liczb niecałkowitych. Przed dodaniem do siebie ułamków zwykłych należy określić czy ich mianowniki są jednakowe:

gdzie,

W momencie, gdy mianowniki są jednakowe, należy dodać liczniki ułamków, a mianownik pozostawić bez zmian:

Aby dodać ułamki o różnych mianownikach, należy je sprowadzić do wspólnego mianownika. Sposobem będzie znalezienie najmniejszej wspólnej wielokrotności mianowników, co oznaczać będzie pomnożenie licznika ułamka przez tę wielokrotność.

Jak odejmować ułamki?

Odejmowanie ułamków polega na odjęciu obu liczników ułamków – warunkiem jest taki wspólny mianownik. Jeśli mianowniki są odmienne, należy ułamki sprwadzić je do wspólnego mianownika. Natomiast jeśli odjemna lub odjemnik jest liczbą mieszaną, należy przede wszystkim zamienić tę liczbę na ułamek niewłaściwy.

Przykład 1:

Przykład 2:

Formalnie odejmowanie ułamków definiowane jest jako działanie odwrotne do dodawania. Ponadto odejmowanie ułamków wykonujemy od lewej do prawej:

Jak skracać ułamki?

Najwyższa pora, aby dowiedzieć się, jak skracać ułamki. Działanie to polega na dzieleniu licznika i mianownika przez tę samą liczbę – odwrotność rozszerzania. W skracaniu ułamków chodzi przede wszystkim o doprowadzenie ułamków do prostszej postaci.

Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych

Na czym polega mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych? Wbrew pozorom to prostsze niż mogłoby się wydawać. Otóż mnożenie ułamków zwykłych opisuje wzór:

Jeżeli chcemy chcemy pomnożyć liczbę mieszaną, najpierw należy zamienić ją na ułamek niewłaściwy, a następnie pomnożyć.

Dzielenie ułamków

Aby podzielić jeden ułamek przez drugi, to wówczas należy zamienić dzielenie na mnożenie. Mnożony jest wtedy pierwszy ułamek przez odwrotność drugiego ułamka.

Mogą Cię również zainteresować:

Wzór na pole, obwód i przekatną prostokąta

    Prostokąt to nic innego, jak czworokąt, który wyróżnia się wszystkimi wewnętrznymi kątami prostymi – to właśnie stad tez wzięła się jego nazwa. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, iż prostoką jest jednocześnie szczególnym rodzajem trapezu prostokątnego oraz równoległoboku. Na tym etapie warto wspomnieć również o tym, że przekątne prostokąta mają dokładnie tą samą długość i przecinają się równo w połowie. […]

    Czytaj dalej

    Wzór na pole, obwód i przekątną kwadratu

      Kwadrat to nic innego jak wielokąt lub czworokąt foremny o czterech bokach i dokładnie tylu też przystających kątach wewnętrznych. Przez wielu nazywany jest również prostokątem o przystających bokach, rombem o przystających kątach wewnętrznych czy, trapezem prostokątnym, który ma wszystkie boki dokładnie tej samej długości. Kwadrat wyróżnia się szeregiem różnorodnych własności, o których niewątpliwie warto wspomnieć. […]

      Czytaj dalej

      Wzór na pole i objętość prostopadłościanu

        Prostopadłościan jak zresztą sama nazwa wskazuje, jest figurą przestrzenną, która wyróżnia się prostopadłymi ścianami do podstawy. Figura ta niezwykle często mylony jest z graniastosłupem, jednak na tym etapie warto byłoby wspomnieć o szeregu różnic, dzięki którym możliwe jest dostrzeżenie wyraźnych różnic pomiędzy tymi dwoma figurami. Tym sposobem w mgnieniu oka dostrzec można omawianą figurę przestrzenną, jaką […]

        Czytaj dalej