Ostrosłup – to jedno z tych określeń, które u wielu osób wywołuje zupełnie niepohamowane uczucie gęsiej skórki, a u innych – czarną dziurę i zupełny brak jakichkolwiek skojarzeń. Jednak w tym przypadku warto kierować się najprostszymi skojarzeniami jak, chociażby ostry słup, jednak wówczas z łatwością można pomylić figurę tę ze stożkiem – jest to oczywiście spory błąd. Aby ułatwić zadanie, poniżej przedstawiamy szereg własności ostrosłupa, które diametralnie ułatwiają rozpoznanie:
Właściwości ostrosłupa:
- jedną podstawę,
- ściany ostrosłupa zbiegają się ku jednemu wierzchołkowi,
- boczne ściany są trójkątami,
- Podstawą ostrosłupa może być dowolny wielokąt,
- Ostrosłup prawidłowy powinien mieć, a w zasadzie musi mieć w podstawie wielokąt foremny.
Jak obliczyć pole całkowity ostrosłupa?
Obliczanie pole całkowitego ostrosłupa opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu wzoru na pole trójkąta. Zastosowanie wzoru zależeć będzie przede wszystkim od rodzajów trójkątów. Ze wzoru, który podamy poniżej, jednoznacznie wynika, że po obliczaniu pola powierzchni ścian bocznych, należy rozpocząć obliczanie pola podstawy – pomocne okaże się tu spojrzenie i określenie, z jaką figurą mamy do czynienia. Następnie sumę ścian bocznych należy dodać do pola podstawy ostrosłupa.
Wzór na pole całkowite ostrosłupa:
Jak obliczyć objętość ostrosłupa?
Obliczanie objętości ostrosłupa nie będzie skomplikowanym zadaniem pod warunkiem, że udało się już wyprowadzić wszystkie potrzebne zmienne – w tym przypadku będzie to pole podstawy oraz wysokość ostrosłupa. Następnie należy już tylko podstawić do wzoru i wyliczyć. Nie zapominajmy o tym, że objętość wyrażamy w centymetrach sześciennych.