Umowa okazjonalna najmu mieszkania. Co warto wiedzieć?

W obecnym czasie oprócz zwykłych, standardowych umów dla osób, które wynajmują mieszkania dostępny jest oryginalny, wyjątkowy rodzaj kontraktu. Jest to najem okazjonalny czyli umowa, której głównym celem jest zapewnienie ochrony właścicielom mieszkań. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które ma szczególne znaczenie jeżeli jesteś inwestorem i pragniesz ustrzec się przed nieuczciwymi najemcami. W tym artykule dowiesz się, czym tak naprawdę jest najem okazjonalny mieszkania oraz, na co warto zwrócić uwagę.


Co to jest najem okazjonalny?


Umowa najmu mieszkania okazjonalna to rodzaj umowy, która zawierana jest pomiędzy właścicielem mieszkania a lokatorem. Najem przeznaczony jest przede wszystkim dla osób indywidualnych, prywatnych, które planują na wynajmowanym mieszkaniu zarobić. Wszak wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości zarówno dla siebie, jak i z myślą o wynajmie. Inwestycji mieszkaniowych nie brakuje. Wystarczy zerknąć na ofertę mieszkań w Warszawie. Wyjątkowe osiedla domów, typu Groen Konstancin, liczne oferty nowych mieszkań w warszawskich dzielnicach bliżej i dalej od centrum… każdy tu znajdzie coś dla siebie lub na wynajem!

Warto zaznaczyć, iż umowa może być podpisana tylko i wyłącznie przez właściciela lokalu, który nie prowadzi działalności gospodarczej opartej na wynajmie mieszkań. Powinieneś wiedzieć, iż umowa musi być zawarta na czas określony, aczkolwiek okres ten nie może przekroczyć 10 lat. Samo sporządzenie umowy najmu okazjonalnego wiąże się z wizytą u notariusza, następnym krokiem jest dostarczenie gotowej umowy do Urzędu Skarbowego w ciągu 2 tygodni. Jest to bardzo istotne, i warto o tym pamiętać, bowiem jeśli spóźnisz się z terminowym dostarczeniem Twoja umowa zostanie uznana za tradycyjną, standardową umowę najmu.


Umowa najmu okazjonalnego – co powinno się w niej znaleźć?


Warto dodać, iż umowa najmu okazjonalnego powstała przede wszystkim, aby wspomóc i chronić właścicieli w nieprzyjemnych sytuacjach. Jest do doskonałe rozwiązanie, bowiem bardzo często zdarza się tak, iż najemca mimo otrzymania wypowiedzenia może nie opuścić mieszkania w wyznaczonym terminie, z kolei wynajmujący ze względu na ochronę praw lokatorów nie ma prawa go wyeksmitować. Ten rodzaj umowy jest bardzo zbliżony do klasycznej umowy mieszkania, i powinien zawierać takie elementy jak:

 • tytuł umowy oraz miejsce i datę jej zawarcia;
 • dane osobowe zarówno najemcy jak i wynajmującego;
 • przedmiot najmu oraz czas trwania danej umowy;
 • warunki wypowiedzenia;
 • ustalona wysokość czynszu i forma płatności;
 • wysokość kaucji oraz termin jej płatności.

Należy pamiętać, iż umowa najmu okazjonalnego mieszkania może zostać sporządzona tylko i wyłącznie w formie pisemnej!

Najem okazjonalny- czy warto?


Wśród najczęstszych obaw dotyczącego najmu okazjonalnego jest przede wszystkim lęk przed tym, iż dana umowa oznacza pozbawienie najemcy wszystkich praw zawartych w ustawie o ochronie praw lokatorów. Tym samym wynajmujący zyskuje nieograniczone prawa i może to wykorzystać, zachowując się niesprawiedliwie poprzez dokonanie eksmisji lokatora z dnia na dzień bez podania jakiegokolwiek powodu. Należy rozwiać wątpliwości, gdyż nie jest to do końca prawdą, ponieważ jeśli najemca przestrzega swoich zobowiązań i dba należycie o mieszkanie, nie ma się czego obawiać. Odpowiedź na pytanie czy warto jest jasna- tak warto! Jeśli jesteś właścicielem, stosując umowę okazjonalną, możesz wiele zyskać, natomiast jeśli jesteś uczciwym najemcą również możesz spać spokojnie. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla obydwu stron!

Mogą Cię również zainteresować:

Photograph of happy children

Życzenia na dzień dziecka

  Dzień Dziecka obchodzony każdorazowo 1 czerwca to święto wszystkich najmłodszych. Tego dnia nasze pociechy otrzymują prezenty, życzenia, spędzają ten wyjątkowy czas z innymi dziećmi czy swoimi rodzicami. Warto uatrakcyjnić tego rodzaju święto, by było zapamiętane na długo. Jak tego dokonać, nie tracąc przy tym fortuny? Odpowiedź jest bardzo prosta.  Życzenia na Dzień Dziecka.  Życzenia na […]

  Czytaj dalej
  Snow covered mountain during sunrise

  Góry opawskie, czyli dary matki natury

   Góry Opawskie są pięknym miejscem do spędzania wolnego czasu, atrakcyjnym, z dobrym klimatem oraz ciekawymi trasami wspinaczkowymi. Zamkowa Góra to jedno z najpiękniejszych zakątków. Pokrzywna także ma swój urok, leży u podnóża Gór Opawskich. Zamkowa góra jest obszarem o walorach krajobrazowych, którą obecnie porasta las. Z ruin zamku można zobaczyć szczyty Pieninek. Pokrzywna leży w […]

   Czytaj dalej
   Yellow hvc taxi on road during night

   Nocne powroty do domu

    Powroty do domu, szczególnie te wieczorne, to zawsze niemały problem. Odwieczny dylemat czy możesz sobie pozwolić na kolejną lampkę wina w doborowym towarzystwie czy lepiej być swoim własnym kierowco, potrafi przysporzyć sporych rozterek. Jeśli mieszkasz w mieście z dobrze rozwinięta komunikacją publiczną, a do tego blisko przystanku to…masz szczęście! Gorzej jeśli ulubiony, klub, bar czy […]

    Czytaj dalej