Umowa okazjonalna najmu mieszkania. Co warto wiedzieć?

W obecnym czasie oprócz zwykłych, standardowych umów dla osób, które wynajmują mieszkania dostępny jest oryginalny, wyjątkowy rodzaj kontraktu. Jest to najem okazjonalny czyli umowa, której głównym celem jest zapewnienie ochrony właścicielom mieszkań. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które ma szczególne znaczenie jeżeli jesteś inwestorem i pragniesz ustrzec się przed nieuczciwymi najemcami. W tym artykule dowiesz się, czym tak naprawdę jest najem okazjonalny mieszkania oraz, na co warto zwrócić uwagę.


Co to jest najem okazjonalny?


Umowa najmu mieszkania okazjonalna to rodzaj umowy, która zawierana jest pomiędzy właścicielem mieszkania a lokatorem. Najem przeznaczony jest przede wszystkim dla osób indywidualnych, prywatnych, które planują na wynajmowanym mieszkaniu zarobić. Wszak wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości zarówno dla siebie, jak i z myślą o wynajmie. Inwestycji mieszkaniowych nie brakuje. Wystarczy zerknąć na ofertę mieszkań w Warszawie. Wyjątkowe osiedla domów, typu Groen Konstancin, liczne oferty nowych mieszkań w warszawskich dzielnicach bliżej i dalej od centrum… każdy tu znajdzie coś dla siebie lub na wynajem!

Warto zaznaczyć, iż umowa może być podpisana tylko i wyłącznie przez właściciela lokalu, który nie prowadzi działalności gospodarczej opartej na wynajmie mieszkań. Powinieneś wiedzieć, iż umowa musi być zawarta na czas określony, aczkolwiek okres ten nie może przekroczyć 10 lat. Samo sporządzenie umowy najmu okazjonalnego wiąże się z wizytą u notariusza, następnym krokiem jest dostarczenie gotowej umowy do Urzędu Skarbowego w ciągu 2 tygodni. Jest to bardzo istotne, i warto o tym pamiętać, bowiem jeśli spóźnisz się z terminowym dostarczeniem Twoja umowa zostanie uznana za tradycyjną, standardową umowę najmu.


Umowa najmu okazjonalnego – co powinno się w niej znaleźć?


Warto dodać, iż umowa najmu okazjonalnego powstała przede wszystkim, aby wspomóc i chronić właścicieli w nieprzyjemnych sytuacjach. Jest do doskonałe rozwiązanie, bowiem bardzo często zdarza się tak, iż najemca mimo otrzymania wypowiedzenia może nie opuścić mieszkania w wyznaczonym terminie, z kolei wynajmujący ze względu na ochronę praw lokatorów nie ma prawa go wyeksmitować. Ten rodzaj umowy jest bardzo zbliżony do klasycznej umowy mieszkania, i powinien zawierać takie elementy jak:

 • tytuł umowy oraz miejsce i datę jej zawarcia;
 • dane osobowe zarówno najemcy jak i wynajmującego;
 • przedmiot najmu oraz czas trwania danej umowy;
 • warunki wypowiedzenia;
 • ustalona wysokość czynszu i forma płatności;
 • wysokość kaucji oraz termin jej płatności.

Należy pamiętać, iż umowa najmu okazjonalnego mieszkania może zostać sporządzona tylko i wyłącznie w formie pisemnej!

Najem okazjonalny- czy warto?


Wśród najczęstszych obaw dotyczącego najmu okazjonalnego jest przede wszystkim lęk przed tym, iż dana umowa oznacza pozbawienie najemcy wszystkich praw zawartych w ustawie o ochronie praw lokatorów. Tym samym wynajmujący zyskuje nieograniczone prawa i może to wykorzystać, zachowując się niesprawiedliwie poprzez dokonanie eksmisji lokatora z dnia na dzień bez podania jakiegokolwiek powodu. Należy rozwiać wątpliwości, gdyż nie jest to do końca prawdą, ponieważ jeśli najemca przestrzega swoich zobowiązań i dba należycie o mieszkanie, nie ma się czego obawiać. Odpowiedź na pytanie czy warto jest jasna- tak warto! Jeśli jesteś właścicielem, stosując umowę okazjonalną, możesz wiele zyskać, natomiast jeśli jesteś uczciwym najemcą również możesz spać spokojnie. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla obydwu stron!

Mogą Cię również zainteresować:

wykrywacz dymu

Eksplozymetr: Wszechstronne narzędzie o wielkim znaczeniu

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie urządzenie pozwala na precyzyjny pomiar stężenia substancji wybuchowych w powietrzu? Czy wiesz, że istnieje takie zaawansowane technologicznie narzędzie, które może pomóc w identyfikacji potencjalnie niebezpiecznych sytuacji i chronić nas przed ryzykiem wybuchu? Mowa tutaj o eksplozymetrze. Eksplozymetr, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niewielkim urządzeniem, kryje w sobie […]

  Czytaj dalej

  Światowy Dzień Wścieklizny: Co musisz wiedzieć

   Światowy Dzień Wścieklizny to coroczna kampania uświadamiająca, która odbywa się 28 września każdego roku. Jej głównym celem jest uświadomienie potrzeby szczepienia zwierząt domowych przeciwko wściekliźnie, a także znaczenia szczepień ludzi w obszarach wysokiego ryzyka, gdzie występuje częsty kontakt z potencjalnie wściekłymi zwierzętami (np. weterynarze, pracownicy opieki nad zwierzętami, biolodzy dzikich zwierząt). Wszyscy wiemy, że ugryzienie […]

   Czytaj dalej
   co to jest suszarka

   Co to jest suszarka?

    Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest suszarka i jak działa? Suszarka to urządzenie elektroniczne, które jest powszechnie stosowane w domach na całym świecie. Służy do suszenia ubrań po ich praniu, co sprawia, że dzień prania jest znacznie łatwiejszy i szybszy. Suszarka działa poprzez krążenie podgrzanego powietrza wokół ubrań, parując wilgoć i pozostawiając je suche i […]

    Czytaj dalej