OZE a ekologia – czy odnawialne źródła energii są ekologiczne?

OZE to nic innego jak odnawialne źródła energii elektrycznej. Są to takie źródła, których zasoby, mimo wykorzystania, samoistnie się odnawiają. Do odnawialnych źródeł energii zalicza się: energię wiatrową, promieniowanie słoneczne, energię wodną, biomasę, geotermię oraz biogaz. Źródła te są alternatywą dla konwencjonalnych sposób pozyskiwania energii, takich jak spalanie paliw kopalnych. OZE to przyszłość energetyki.

OZE kontra konwencjonalne źródła energii

Zmiany klimatyczne są niepodważalnym faktem. Z roku na rok emisje dwutlenku węgla do atmosfery rosną, a życie w ocieplającym się klimacie staje się coraz trudniejsze. Pozyskiwanie energii ze spalania paliw kopalnych w ogromnym stopniu przyczynia się do zmian klimatycznych. Rosnąca emisja gazów cieplarnianych powoduje zwiększenie temperatury na Ziemi, co przyczynia się do gwałtownych zjawisk atmosferycznych, takich jak na przykład huragany czy fale tsunami. To sprawia, że wiele osób traci swój dobytek, a czasami również życie. Cierpią nie tylko ludzie, ale też fauna i flora. Przez ocieplanie klimatu wiele zwierząt traci swoje siedliska, a ilość lasów czy raf koralowych kurczy się. Dlatego tak ważne jest wdrażanie alternatywnych źródeł pozyskiwania energii, jakimi są między innymi odnawialne źródła energii. 

OZE a ekologia

OZE to niewątpliwie rozwiązanie ekologiczne. Korzystając z naturalnych źródeł energii, zapobiega się pompowaniu do atmosfery gazów cieplarnianych. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych ogranicza produkcję odpadów, a w przypadku biomasy pozwala wykorzystać pozostałości organiczne, co realnie przyczynia się do redukcji odpadów. Sprzedażą energii pochodzącej z własnych źródeł odnawialnych źródeł zajmuje się Polenergia, nieustannie dążąca do rozwijania swojego portfela inwestycyjnego w sektorze energii. 

Wątpliwości dotyczące OZE

Jeszcze do niedawna dużym problemem były zużyte łopaty wiatraków czy panele fotowoltaiczne. Jednak obecna technologia pozwala na ich recykling. Co roku udoskonala się produkcję nowych turbin i paneli, co w przyszłości pomoże zapobiegać odpadom. Wątpliwości budził również wpływ na zwierzęta czy przyrodę. Ptaki bywały często ofiarami łopat wiatraków, jednak zdecydowanie częściej ginęły one od masztów telekomunikacyjnych. Opracowywane są także turbiny wiatrowe bez łopat, dzięki czemu śmiertelność ptaków spadnie do zera. Sceptycy wskazywali również na to, jaki wpływ na środowisko naturalne ma budowa takich elektrowni. Nie można jednak zapominać, że każda elektrownia – napędzana paliwami kopalnymi czy OZE – pozostawia ślad na środowisku. Jednak energia odnawialna zdecydowanie mniej ingeruje w środowisko. 

Czy OZE to dobre rozwiązanie w dobie kryzysu klimatycznego? 

Odnawialne źródła energii mają mnóstwo zalet, a niektóre z nich to:

 • Nie da się ich wyczerpać,
 • Nie emitują zanieczyszczeń i dwutlenku węgla do atmosfery,
 • Pozwalają zmniejszyć negatywny wpływ energetyki na środowisko,
 • Nie zubażają terenu,
 • Generują nowe miejsca pracy,
 • Pozwalają użytkownikom stać się niezależnym od wydobycia paliw kopalnych,
 • Są ekonomiczne. 

Chcąc zapobiegać dalszemu ocieplaniu się klimatu, należy zmieniać nieekologiczne procesy na te przyjazne środowisku. Generowanie energii ze źródeł odnawialnych jest jedną z najefektywniejszych zmian, jakie można wprowadzić.

Mogą Cię również zainteresować:

Photograph of happy children

Życzenia na dzień dziecka

  Dzień Dziecka obchodzony każdorazowo 1 czerwca to święto wszystkich najmłodszych. Tego dnia nasze pociechy otrzymują prezenty, życzenia, spędzają ten wyjątkowy czas z innymi dziećmi czy swoimi rodzicami. Warto uatrakcyjnić tego rodzaju święto, by było zapamiętane na długo. Jak tego dokonać, nie tracąc przy tym fortuny? Odpowiedź jest bardzo prosta.  Życzenia na Dzień Dziecka.  Życzenia na […]

  Czytaj dalej
  Snow covered mountain during sunrise

  Góry opawskie, czyli dary matki natury

   Góry Opawskie są pięknym miejscem do spędzania wolnego czasu, atrakcyjnym, z dobrym klimatem oraz ciekawymi trasami wspinaczkowymi. Zamkowa Góra to jedno z najpiękniejszych zakątków. Pokrzywna także ma swój urok, leży u podnóża Gór Opawskich. Zamkowa góra jest obszarem o walorach krajobrazowych, którą obecnie porasta las. Z ruin zamku można zobaczyć szczyty Pieninek. Pokrzywna leży w […]

   Czytaj dalej
   Yellow hvc taxi on road during night

   Nocne powroty do domu

    Powroty do domu, szczególnie te wieczorne, to zawsze niemały problem. Odwieczny dylemat czy możesz sobie pozwolić na kolejną lampkę wina w doborowym towarzystwie czy lepiej być swoim własnym kierowco, potrafi przysporzyć sporych rozterek. Jeśli mieszkasz w mieście z dobrze rozwinięta komunikacją publiczną, a do tego blisko przystanku to…masz szczęście! Gorzej jeśli ulubiony, klub, bar czy […]

    Czytaj dalej