OZE a ekologia – czy odnawialne źródła energii są ekologiczne?

OZE to nic innego jak odnawialne źródła energii elektrycznej. Są to takie źródła, których zasoby, mimo wykorzystania, samoistnie się odnawiają. Do odnawialnych źródeł energii zalicza się: energię wiatrową, promieniowanie słoneczne, energię wodną, biomasę, geotermię oraz biogaz. Źródła te są alternatywą dla konwencjonalnych sposób pozyskiwania energii, takich jak spalanie paliw kopalnych. OZE to przyszłość energetyki.

OZE kontra konwencjonalne źródła energii

Zmiany klimatyczne są niepodważalnym faktem. Z roku na rok emisje dwutlenku węgla do atmosfery rosną, a życie w ocieplającym się klimacie staje się coraz trudniejsze. Pozyskiwanie energii ze spalania paliw kopalnych w ogromnym stopniu przyczynia się do zmian klimatycznych. Rosnąca emisja gazów cieplarnianych powoduje zwiększenie temperatury na Ziemi, co przyczynia się do gwałtownych zjawisk atmosferycznych, takich jak na przykład huragany czy fale tsunami. To sprawia, że wiele osób traci swój dobytek, a czasami również życie. Cierpią nie tylko ludzie, ale też fauna i flora. Przez ocieplanie klimatu wiele zwierząt traci swoje siedliska, a ilość lasów czy raf koralowych kurczy się. Dlatego tak ważne jest wdrażanie alternatywnych źródeł pozyskiwania energii, jakimi są między innymi odnawialne źródła energii. 

OZE a ekologia

OZE to niewątpliwie rozwiązanie ekologiczne. Korzystając z naturalnych źródeł energii, zapobiega się pompowaniu do atmosfery gazów cieplarnianych. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych ogranicza produkcję odpadów, a w przypadku biomasy pozwala wykorzystać pozostałości organiczne, co realnie przyczynia się do redukcji odpadów. Sprzedażą energii pochodzącej z własnych źródeł odnawialnych źródeł zajmuje się Polenergia, nieustannie dążąca do rozwijania swojego portfela inwestycyjnego w sektorze energii. 

Wątpliwości dotyczące OZE

Jeszcze do niedawna dużym problemem były zużyte łopaty wiatraków czy panele fotowoltaiczne. Jednak obecna technologia pozwala na ich recykling. Co roku udoskonala się produkcję nowych turbin i paneli, co w przyszłości pomoże zapobiegać odpadom. Wątpliwości budził również wpływ na zwierzęta czy przyrodę. Ptaki bywały często ofiarami łopat wiatraków, jednak zdecydowanie częściej ginęły one od masztów telekomunikacyjnych. Opracowywane są także turbiny wiatrowe bez łopat, dzięki czemu śmiertelność ptaków spadnie do zera. Sceptycy wskazywali również na to, jaki wpływ na środowisko naturalne ma budowa takich elektrowni. Nie można jednak zapominać, że każda elektrownia – napędzana paliwami kopalnymi czy OZE – pozostawia ślad na środowisku. Jednak energia odnawialna zdecydowanie mniej ingeruje w środowisko. 

Czy OZE to dobre rozwiązanie w dobie kryzysu klimatycznego? 

Odnawialne źródła energii mają mnóstwo zalet, a niektóre z nich to:

 • Nie da się ich wyczerpać,
 • Nie emitują zanieczyszczeń i dwutlenku węgla do atmosfery,
 • Pozwalają zmniejszyć negatywny wpływ energetyki na środowisko,
 • Nie zubażają terenu,
 • Generują nowe miejsca pracy,
 • Pozwalają użytkownikom stać się niezależnym od wydobycia paliw kopalnych,
 • Są ekonomiczne. 

Chcąc zapobiegać dalszemu ocieplaniu się klimatu, należy zmieniać nieekologiczne procesy na te przyjazne środowisku. Generowanie energii ze źródeł odnawialnych jest jedną z najefektywniejszych zmian, jakie można wprowadzić.

Mogą Cię również zainteresować:

wykrywacz dymu

Eksplozymetr: Wszechstronne narzędzie o wielkim znaczeniu

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie urządzenie pozwala na precyzyjny pomiar stężenia substancji wybuchowych w powietrzu? Czy wiesz, że istnieje takie zaawansowane technologicznie narzędzie, które może pomóc w identyfikacji potencjalnie niebezpiecznych sytuacji i chronić nas przed ryzykiem wybuchu? Mowa tutaj o eksplozymetrze. Eksplozymetr, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niewielkim urządzeniem, kryje w sobie […]

  Czytaj dalej

  Światowy Dzień Wścieklizny: Co musisz wiedzieć

   Światowy Dzień Wścieklizny to coroczna kampania uświadamiająca, która odbywa się 28 września każdego roku. Jej głównym celem jest uświadomienie potrzeby szczepienia zwierząt domowych przeciwko wściekliźnie, a także znaczenia szczepień ludzi w obszarach wysokiego ryzyka, gdzie występuje częsty kontakt z potencjalnie wściekłymi zwierzętami (np. weterynarze, pracownicy opieki nad zwierzętami, biolodzy dzikich zwierząt). Wszyscy wiemy, że ugryzienie […]

   Czytaj dalej
   co to jest suszarka

   Co to jest suszarka?

    Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest suszarka i jak działa? Suszarka to urządzenie elektroniczne, które jest powszechnie stosowane w domach na całym świecie. Służy do suszenia ubrań po ich praniu, co sprawia, że dzień prania jest znacznie łatwiejszy i szybszy. Suszarka działa poprzez krążenie podgrzanego powietrza wokół ubrań, parując wilgoć i pozostawiając je suche i […]

    Czytaj dalej