OZE a ekologia – czy odnawialne źródła energii są ekologiczne?

OZE to nic innego jak odnawialne źródła energii elektrycznej. Są to takie źródła, których zasoby, mimo wykorzystania, samoistnie się odnawiają. Do odnawialnych źródeł energii zalicza się: energię wiatrową, promieniowanie słoneczne, energię wodną, biomasę, geotermię oraz biogaz. Źródła te są alternatywą dla konwencjonalnych sposób pozyskiwania energii, takich jak spalanie paliw kopalnych. OZE to przyszłość energetyki.

OZE kontra konwencjonalne źródła energii

Zmiany klimatyczne są niepodważalnym faktem. Z roku na rok emisje dwutlenku węgla do atmosfery rosną, a życie w ocieplającym się klimacie staje się coraz trudniejsze. Pozyskiwanie energii ze spalania paliw kopalnych w ogromnym stopniu przyczynia się do zmian klimatycznych. Rosnąca emisja gazów cieplarnianych powoduje zwiększenie temperatury na Ziemi, co przyczynia się do gwałtownych zjawisk atmosferycznych, takich jak na przykład huragany czy fale tsunami. To sprawia, że wiele osób traci swój dobytek, a czasami również życie. Cierpią nie tylko ludzie, ale też fauna i flora. Przez ocieplanie klimatu wiele zwierząt traci swoje siedliska, a ilość lasów czy raf koralowych kurczy się. Dlatego tak ważne jest wdrażanie alternatywnych źródeł pozyskiwania energii, jakimi są między innymi odnawialne źródła energii. 

OZE a ekologia

OZE to niewątpliwie rozwiązanie ekologiczne. Korzystając z naturalnych źródeł energii, zapobiega się pompowaniu do atmosfery gazów cieplarnianych. Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych ogranicza produkcję odpadów, a w przypadku biomasy pozwala wykorzystać pozostałości organiczne, co realnie przyczynia się do redukcji odpadów. Sprzedażą energii pochodzącej z własnych źródeł odnawialnych źródeł zajmuje się Polenergia, nieustannie dążąca do rozwijania swojego portfela inwestycyjnego w sektorze energii. 

Wątpliwości dotyczące OZE

Jeszcze do niedawna dużym problemem były zużyte łopaty wiatraków czy panele fotowoltaiczne. Jednak obecna technologia pozwala na ich recykling. Co roku udoskonala się produkcję nowych turbin i paneli, co w przyszłości pomoże zapobiegać odpadom. Wątpliwości budził również wpływ na zwierzęta czy przyrodę. Ptaki bywały często ofiarami łopat wiatraków, jednak zdecydowanie częściej ginęły one od masztów telekomunikacyjnych. Opracowywane są także turbiny wiatrowe bez łopat, dzięki czemu śmiertelność ptaków spadnie do zera. Sceptycy wskazywali również na to, jaki wpływ na środowisko naturalne ma budowa takich elektrowni. Nie można jednak zapominać, że każda elektrownia – napędzana paliwami kopalnymi czy OZE – pozostawia ślad na środowisku. Jednak energia odnawialna zdecydowanie mniej ingeruje w środowisko. 

Czy OZE to dobre rozwiązanie w dobie kryzysu klimatycznego? 

Odnawialne źródła energii mają mnóstwo zalet, a niektóre z nich to:

  • Nie da się ich wyczerpać,
  • Nie emitują zanieczyszczeń i dwutlenku węgla do atmosfery,
  • Pozwalają zmniejszyć negatywny wpływ energetyki na środowisko,
  • Nie zubażają terenu,
  • Generują nowe miejsca pracy,
  • Pozwalają użytkownikom stać się niezależnym od wydobycia paliw kopalnych,
  • Są ekonomiczne. 

Chcąc zapobiegać dalszemu ocieplaniu się klimatu, należy zmieniać nieekologiczne procesy na te przyjazne środowisku. Generowanie energii ze źródeł odnawialnych jest jedną z najefektywniejszych zmian, jakie można wprowadzić.

Mogą Cię również zainteresować:

Red airplane

Protesty mieszkańców przeciwko wywłaszczeniom pod Centralny Port Komunikacyjny

    W wielu miastach w Polsce jesienią odbyły się protesty dotyczące wywłaszczeń pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz całej infrastruktury dojazdowej do portu. Z hasłami „Stop wywłaszczeniom!”, ” Nie dla CPK”, „Ta ziemia należy do nas!” przeszli protestujący m.in. w Zamościu czy Katowicach, ponieważ boją się utraty domów oraz całych majątków. Mieszkańcy zrozpaczeni wywłaszczeniami Mieszkańcy terenów […]

    Czytaj dalej
    storczyki w ogrodzie

    Storczyki w ogrodzie – piękne i niezwykłe rośliny

      Storczyki ogrodowe są doskonałą propozycją dla miłośników nietypowych roślin. Choć znane głównie jako rośliny doniczkowe, istnieją gatunki storczyków nadające się do uprawy w ogrodzie. Zobacz jak wygląda uprawa storczyków ogrodowych oraz dowiedz się, jakie storczyki najlepiej sprawdzają się w naszym klimacie. W Polsce występuje około 40 rodzimych gatunków storczyków, które są pod ścisłą ochroną. Uprawa […]

      Czytaj dalej

      Czy warto jeszcze inwestować w marketing offline?

        Marketing online w ostatnim czasie zyskał na znaczeniu. Szerokie możliwości personalizacji, łatwość tworzenia reklam i brak ograniczeń geograficznych to tylko niektóre z zalet, bez których obecnie trudno wyobrazić sobie działania promocyjne. Czy to oznacza, że współczesny marketing powinien ograniczać się wyłącznie do działań w internecie? Marketing offline ciągle ma sens – szczególnie, gdy łączy się […]

        Czytaj dalej