Na początku wyjaśnijmy, co to jest import. Import to zakup towarów lub usług za granicą, z zamiarem wykorzystania ich na rynku krajowym. W dzisiejszych czasach wszystkie kraje korzystają z importu, ponieważ jest to opłacalne rozwiązanie.
Istotną sprawą w imporcie jest fakt przywożenia towarów zza obszaru celnego, a więc spoza granic państwa lub wspólnoty. W przypadku krajów Unii Europejskiej importem jest sprowadzanie dóbr z krajów niewchodzących w skład UE. Zakup towaru w innym kraju członkowskim jest zakupem wewnątrzwspólnotowym, a nie importem. Import wymaga przestrzegania specjalnych procedur celnych. Napływ towarów do Polski jest kontrolowany.
Rodzaje importu
Import możemy podzielić na trzy podstawowe kategorie: import substytucyjny, import komplementarny oraz import niezbędny. Import substytucyjny to taki, który zastępuje produkcję krajową. Z kolei import komplementarny okrywa w danym momencie różnice między wielkością globalnego importu niezbędnego, a wielkością produkcji krajowej danego towaru. Import niezbędny występuje w sytuacjach, gdy dany kraj nie jest w stanie zaspokoić popytu i zapotrzebowania konsumentów na dany produkt.
Import dzieli się według powyższej kwalifikacji, ale istnieje też podział importu niezbędnego na dwa podstawowe rodzaje, czyli podział ze względu na okres w czasie, w którym występuje brak importowanych towarów bądź usług: import długotrwały, import o charakterze średniookresowym lub o charakterze krótkookresowym (przejściowym). Podział ze względu na dysponowanie danym towarem bądź jego całkowity brak: import niezbędny sensu stricto, czyli wymuszony przez całkowity brak określonych towarów oraz import niezbędny sensu largo, czyli w sytuacji, gdy kraj dysponuje niewystarczającymi zasobami określonego towaru w stosunku do rosnącego na nie zapotrzebowania konsumentów.
Procedura uproszczona w imporcie
Czym jest procedura uproszczona w imporcie? Procedura ta to specjalny proces celny, który ma na celu ułatwienie i przyśpieszenie procedur importowych dla przedsiębiorców. Jest to forma ułatwienia celno-administracyjnego, która umożliwia importerom dokonanie odprawy celnej w sposób bardziej efektywny i szybki. Procedura uproszczona może być stosowana w celu zwiększenia konkurencyjności, zmniejszenia kosztów i przyspieszenia przepływu towarów przez granice.
Procedura uproszczona w imporcie rozlicza się poprzez deklarację VAT, wykazując w niej zarówno podatek należny i naliczony. Zatem zgodnie z opisanymi w ustawie o VAT przepisach można rozliczyć VAT od importowanego towaru bez konieczności wcześniejszego opłacenia podatku do urzędu celnego.
Import równoległy
Istnieje jeszcze jeden specyficzny rodzaj importu – import równoległy, który stosuje się w przypadku leków, mających pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Polsce, jak i innych krajów Unii Europejskiej i sprowadzanych w ramach swobodnego przepływu towarów w UE. Pozwolenie na import równoległy wydaje prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych po ocenie dokumentacji dołączonej do wniosku firmy. Sprowadzone w ramach importu równoległego leki przepakowuje się do opakowań z polskimi oznaczeniami oraz ulotką w języku polskim, za co odpowiedzialny jest importer równoległy.
Zalety importu towarów
Ogromną zaletą importu jest czynnik wzrostu ekonomicznego, a także osiąganego dobrobytu państw zaangażowanych w ten proces. Import towarów jest bezpiecznym procesem regulowanym przepisami prawnymi, jak i szeregiem konwencji dotyczących importu usług lub towarów, które doskonale chronią oba podmioty transakcji. Pozwala również na szybsze i skuteczniejsze dopasowanie produkcji do różnicujących się preferencji klientów, a także inwestorów. Sprowadzanie towarów zapewnia niższe ceny i koszty produkcji dzięki dopasowaniu popytu do podaży. Import towarów daje możliwość sprowadzenie takich towarów, których wytworzenie ze względu na koszty i wydajność pracy jest nieopłacalne w Polsce. Daje duże możliwości, jeśli chodzi o transport towarów, ponieważ importer ma do dyspozycji zarówno transport lotniczy, spedycję morską, jak i transport kolejowy i drogowy.
Wady importu towarów
Wad importu jest znacznie mniej. Głównym minusem są ograniczenia importowe oraz możliwość dyskryminacji partnerów zagranicznych poprzez stosowanie cła. Wyśrubowane wymogi prawne związane ze sprowadzaniem towarów i konieczność posiadania bardzo bogatej dokumentacji, w skład której wchodzi m.in. specyfikacja towarowa, jak również certyfikat zgodności CE czy też numer EORI. Import niestety również podnosi ceny krajowych towarów importowanych, które obciążają ostatecznego nabywcę.
Podsumowując, import to nieodłączna część globalnego łańcucha dostaw i gospodarki. Kluczowe jest zrównoważone zarządzanie importem, uwzględniając korzyści i wyzwania, aby wspierać rozwój gospodarczy kraju i zapewniać dostęp do szerokiej gamy towarów i usług.