BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to spółka akcyjna powołana przez banki i Związek Banków Polskich. Celem tej organizacji jest zbieranie i udostępnianie informacji dotyczących zobowiązań i historii kredytowej klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Jak ta instytucja finansowa działa? Czym konkretnie zajmuje się BIK? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Jakie dane gromadzi BIK i jak działa?
Biuro Informacji Kredytowej zbiera informacje dotyczące historii kredytowej. W BIK-u zgromadzone są zarówno pozytywne informacje dotyczące terminowości spłat zobowiązań finansowych oraz informacje o zadłużeniu, zaległościach w spłatach zobowiązań finansowych przez klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców. Co ciekawe ponad 90% informacji w raportach BIK są pozytywne. Jedynie dozwolone podmioty wpisują do BIK swoich klientów.
Wszystkie te informacje trafiają do BIK w momencie gdy klient lub przedsiębiorstwo ubiega się o kredyt lub pożyczkę. Informacje finansowe przesyłane są nie tylko przez banki, ale także inne podmioty finansowe udzielające kredytów. W takim momencie Biuro Informacji Kredytowej otrzymuje wszystkie informacje osobowe kredytobiorcy, informacje o zobowiązaniu finansowym (kwocie, rodzaju, okresie spłaty, waluta, data powstania), historię spłat oraz zadłużeniu. A bank lub inna instytucja finansowa udzielająca kredytów otrzyma raport BIK o konsumencie. Jeśli raport BIK zawiera pozytywną historię kredytową to nie ma przeciwskazań do udzielenia kredytu. Natomiast w przypadku otrzymania negatywnego raportu BIK konsument dostaje odmowę udzielenia kredytu.
W BIK-u znajdzie się informacja jeśli weźmiemy kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy czy nawet niezapłacony mandat. Tak samo będzie gdy nastąpi spłata kredytu lub innego zobowiązania finansowego.
Jak długo BIK przechowuje dane o kredytobiorcach?
To zależy, czas przechowywania danych nie zawsze jest taki sam. BIK ma 3 różne możliwości, które zależą od tego jakie zgody na przetwarzanie danych zostały udzielone przy podpisywaniu dokumentów kredytowych.
Jeśli nie udzielimy zgody na przetwarzanie danych po spłacie całkowitej zobowiązania, to jeśli kredyt został spłacony według terminowości spłat, to informacje będą przetwarzane do momentu gdy nastąpi spłata zobowiązań.
Gdy wyrazimy zgodę na przetwarzanie danych po spłacie zobowiązania, to wszystkie informacje zostaną w bazie BIK i zyskujemy większą wiarygodność w instytucjach finansowych, ponieważ będą one miały dostęp do naszej historii kredytowej – oczywiście tylko wtedy gdy trzymaliśmy się terminowości spłat.
Trzecią opcją jest moment, w którym nie spłacamy terminowo zobowiązań kredytowych. W momencie gdy opóźnienie w spłacie kredytu jest powyżej 60 dni, a jednocześnie upłynęło 30 dni od momentu, poinformowania o zamiarze przetwarzania danych, to nawet bez zgody kredytobiorcy, dane w BIK będą przechowywane przez 5 lat.
Jak sprawdzić informacje z raportów BIK?
System informacji BIK zbiera wszystkie informacje z raportów przesłanych przez banki, o zobowiązaniach finansowych oraz terminowości spłat tych zobowiązań. Aby sprawdzić informacje z raportów BIK możliwe jest pobranie raportu BIK, z którym będzie widoczny Twój scoring dotyczący wiarygodności kredytowej.
Dostęp do danych z BIK zgodnie z obowiązującymi przepisami można uzyskać raz na 6 miesięcy. Raport BIK za darmo można otrzymać na trzy sposoby:
- zakładając konto na bik.pl
- składając wniosek w formie papierowej na adres Biura Informacji Kredytowej
- składając wniosek osobiście w Centrum Obsługi Klienta BIK
Czas oczekiwania na darmowy raport BIK może wynosić nawet 30 dni. Zawartość raportu BIK w tej wersji będzie zawierać tylko najważniejsze informacje dotyczące historii kredytowej kredytobiorcy.
Sprawdzanie informacji z BIK mimo ograniczonego zakresu, może okazać się przydatne. Z raportu można się dowiedzieć czy nie zostały przekazane jakieś błędne dane oraz czy nie figuruje w nim kredyt, którego nie powinno tam być. Dzięki temu można zawnioskować o aktualizację danych w portalu BIK.
Istnieje również możliwość zamówienia płatnego raportu BIK, który zawiera szczegółowe informacje dotyczące historii kredytowej, ale również możliwość włączenia alertów BIK.
Alerty BIK
Alerty BIK to usługa płatna, którą można włączyć przy okazji zamówienia usług płatnych Biura Informacji Kredytowej na okres 12 miesięcy. Zamówienie usług BIK może okazać się bardzo przydatne. Alerty BIK chronią nas przez ewentualną próbą wyłudzenia. Aktywacja alertów BIK zapewni informacje o każdej próbie zaciągnięcia kredytu na nasze dane, gdy bank pobierze Rejestr Dłużników BIG Infomonitor w naszej sprawie. Bezpieczne finanse są zapewnione dzięki alertom BIK.
Podsumowując, za każdym razem jak udajemy się do jakiejkolwiek instytucji finansowej w celu zaciągnięcia kolejnego kredytu, dane trafiają do BIK. Dane przekazywane do BIK określają wskaźnik BIK każdego kredytobiorcy. Pozytywny raport BIK zapewni pozytywną odpowiedź banku lub innej instytucji finansowej dotyczącej przyznania kredytu. Zamówienie raportów BIK i włączenie alertów BIK pozwoli sprawdzić nowe dane oraz najważniejsze informacje dotyczące historii kredytowej, a co najważniejsze może uchronić przez ewentualną próbą wyłudzenia kredytu na nasze dane.